| malakeie a întrebat:

Salut TPU. Mi-am gasit masina usor avariata in parcare si chiar nu stiu ce sa fac. E o zgarietura de cam 20-25 cm, dar nimic mai mult. Tin sa mentionez ca cea mai apropiata camera e la 100 de metri si nu s-ar vedea clar pe ea. Am auzit cazuri in care lumea s-a dus la politie cu faze de genul si cu acelasi mare ghinion, gen fara martori si fara dovada clara si nu au rezolvat nimic. Mai repede imi repar masina in regim propriu decat sa stau dupa chestii de genul...

18 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Este o zgarietura care agata la unghie sau una ce ar putea iesi si la polish? intuind ca este o zgarietura adanca voi scrie mai departe
dau un raspuns poate subiectiv, da poti sa te impaci cu gandul si sa iti vopsesti din banii tai masina (acea parte zgariata), asta daca nu ai asigurare casco
sau poti incerca sa o faci pe 'justitiarul din berceni' si poate ai sanse sa il gasesti pe vinovat, desi in lipsa martorilor si a probelor video slabe sanse, cum bine ai zis si tu
insa eu zic sa lasi karma sa isi faca treaba, nu de alta dar poate cel vinovat care a avariat si a plecat fara bun simt si negandindu-se ca un om nevinovat trebuie sa scoata bani din buzunarul propriu ca sa repara greseala facuta de altul, sa nu piarda mult mai mult in viata pentru acest lucru!
din cate stiu si in cazul tau se aplica legislatia care zice ca ai la dispozitie 24 de ore sa declari evenimentul, dupa acest termen iti pui la bataia permisul si primesti si amenda
pe de alta parte este indicat sa declari acest "eveniment" ca sa poti sa bagi masina in service sa fie vopsita, altfel nu stiu ce service ar accepta asta iar daca sunt serviceuri care o fac (sunt sigur ca exista) atunci o cam fac ocolind legea
grea decizie ai de luat si o inteleg!

| malakeie explică (pentru Simpatic):

Am incercat sa o fac putin pe ''Justitiarul de Berceni'' dar e imposibil din cauza faptului ca in zona mea sunt foarte multe stradute. Chiar si-asa numarul de camere e aproape 0. Sunt perfect constient de faptul ca o sa ajung sa patesc patania tot pe banii mei, dar de. Numarul celor prinsi in cazuri de genul e foarte aproape de 0 si faza cu declaratul la politie e mai mult frectie la picior de lemn.

| Simpatic a răspuns (pentru malakeie):

Sa iti zic ce am patit eu acum cativa ani, noroc ca aveam casco
am gasit masina de atunci cu bara din fata lovita serios, rupata chiar
nu am avut niciun martor si nimic, eu inteligentul am inregistrat dauna in ziua aceea la asigurator (casco) dar nu m-am dus in 24 de ore si la politie, nu ca sa prinda neaparat vinovatul ci pentru ca asa este legea, si de la poltiei trebuia sa imi dea un document cu care sa merg sa bag masina in service pentru a inlocui bara fata
eu am zis las-o ma ca merge asa, si ce am facut? m-am dus la asigurator, acestia au facut poze au deschis dosar de daune
ma suna dupa cateva ore si imi zice stiti e lovita in parcare conform declaratie masina dv. dar nu aveti document de la politie laughing
ma duc ziua urmatoare la politie stii ce mi-a spus politistul de acolo? cand s-a intamplat? zic acum 2 zile, pai ati depasit termenul imi zice happy
zice daca depuneti sesizare nu va dau amenda ci doar avertisment dar permisul il retin 30 de zile laughing
i-am multumit domnului politist si am plecat fara sa depun nimic!
am sunat pe cineva din conducerea asiguratorului la care aveam polita casco, m-am gasit cu el am dat o prajitura si s-a rezolvat intern fara acel "document" de la politie
deci nedeclararea evenimentului are un cost!

tu insa poti sa o faci la orice service aproape, care nu o sa te intrebe neaparat de documente eliberate de la politia rutiera, fiind vorba de o zgarietura mai pronuntata si nu de bara botita efectiv, rupata din cleme cum a fost la mine...
insa am spus patania mea ca sa clarific ca legea exista si se si aplica, selectiv dar se aplica happy

| malakeie explică (pentru Simpatic):

Sincer mi se pare gresita legea actuala. Macar daca prelungeau si ei termenul de la 24 la cel putin 72 de ore. Sunt foarte multi factori si foarte multe scenarii. Daca cel care a facut accidentul nu mai e in oras? Daca nu ne-am dat seama unul de patania celuilalt? Sa nu mai zic de amenda care e asa de buna incat nici politistii nu se mai sinchisesc sa o dea. Oricum in tara majoritatea service-urilor repara si fara dovada de la politie pentru ca la mijloc tot vorba de bani e.

| Simpatic a răspuns (pentru malakeie):

Si eu ca si tine consider ca termenul de 24 de ore maxim pentru declararea unui 'eveniment rutier usor' din care nu au rezultat niciun fel de victime decat avarierea usoara a unei singure masini sau doua, este prea din scurt!
si da ai dreptate majoritatea serviceurilor repara si fara acea autorizatie eliberata de la politie.
este evident ca una este o zgarietura mai adanca si alta o masina botita toata, acolo ar fi idioti sa se bage fara sa vada documente de la politie, nu de alta dar cel care vine cu o masina botita praf, poate a comis un omor sau poate a avariat grav alte masini, proprietati etc
totusi daca idiotul care ti-a zgariat tie masina ar fi lasat un numar de telefon in geamul tau, puteati face o constatare amiabila, pe el nu il costa nimic...dar ce sa faci daca este plina tara asta de melteni care s-au vazut si ei acum in 2024 cu masina si permis desi nu au ce manca! este normal sa fuga chiar si de raspunde doar cu RCA-ul sau, pentru ca stie saracul ca anul viitor i se va mari RCA-ul pentru o dauna inregistratawinking
asta este suntem o tara plina de 'smecheri' si de 'bogati din vorbe' care de fapt marea majoritatea fug de responsabilitati si fug si de saracia in care se afla, desi tot calici mor si la propriu si la figurat!

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate nu ai ce sa faci, ti-o repari singur, daca nu ai camere video in masina, ca alea ar fi inregistrat cine ti-a lovit-o sau zgariat-o.

| malakeie explică (pentru Violleta2022):

Cine s-ar fi asteptat la asta :/

| Violleta2022 a răspuns (pentru malakeie):

Ai parcat-o pe trotuar sau in spotul alcuiva?
Oamenii fac asta cand nu pot trece pe trotuar, cand este parcata ilegal in fata portii lor, sau prea aproape de gardul lor, ori in locul lor de parcare, ori pur si simplu din invidie.

| malakeie explică (pentru Violleta2022):

Am locul meu de parcare cumparat si cu actele la zi. Nu e sa zici ca am blocat eu pe nu stiu cine ca sa imi faca mie cheie dupa.

| Violleta2022 a răspuns (pentru malakeie):

Mare pacat, intr-adevar.
Atunci este doar rautatea oamenilor.
Pune-ti camere pe fata si spate, macar sa-l prinzi pe ala si sa-ti vopseasca masina, ca numai asa se va invata minte.

| malakeie explică (pentru Violleta2022):

A fost in zona mea o intamplare de genul. Undeva prin 2020, cineva s-a gandit sa dea cu cheile pe fiecare masina care se afla in parcare la momentul acela. Chestia e ca au avut si camere dar persoana care a facut asta purta masca deci cazul a ramas asa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mașină aproape sigur o repari in regim propriu, dar tot trebuie sa mergi la poliție pentru dodava sa o poți repara

| malakeie explică (pentru suntserios):

Problema e ca au trecut deja cele 24 de ore pentru ca am vrut sa o fac eu pe bunul samaritean si sa il astept pe tip/tipa sa apara dar nu s-a intamplat asta si acum cel mai probabil voi ramane fara permis...

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca e avarie vizibila si nu mergi la politie, poti ramane fara permis, daca in 24h de la descoperire, nu mergi sa declari "accidentul".
Noi, vopsitorii, nu avem voie sa reparam masini avariate, fara o dovada de la politie sau asigurare.

| malakeie explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu e cazul de vopsit. Vorba aia, dai cu scuipat si se ia. Dar cum am scris mai sus au trecut deja cele 24 de ore...