| Costin2011 a întrebat:

poate sa imi spuna cineva pas cu pas cum se face un burnout?(si la tractiune pe fata si pe spate).

Numai bine.

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Tragi frana de mana la maxim, ti piciorul pe ambreaj, pornesti motorul, bagi a 1-a, calci acceleratia pana se duce motorul pe la 4000 de ture (Asta la masini pe benzina cu dieseluri nu se face burnout), apoi dai drumu la ambreaj. Cu stractiunea pe spate se modifica masina pentru burnout nu se poate face cu masina stock!

3 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Pornesti masina,tii piciorul pe ambreiaj, accelerezi cat vrei, macar 1-2000 de turatii si dai drumul brusc la ambreiaj.

| lulucel a răspuns:

Voi ati explicat cum se face "scartzul" :)))
1. Opresti controlul de tractiune a masinii (daca are)
2.Treapta 1
3.Dai drumul la ambreiaj un pic ca masina sa se puna in miscare
4. Apoi sari cu "stangul" pe frana si maresti "acceleratia"
5. Tutorial pentru tractiunea spate http://www.youtube.com/watch?v=rSwOTV-jbns&feature=related
6. Se fac burnout-uri si cu diesel si cu orice tip de combustibil
7. http://www.youtube.com/watch?v=fw0WsksyKf4 pentru tractiunea pe fata.
8.incercati sa faceti diferente intre "drift si cerculete" intre "burnout si plecat cu scart" si lista continua

| Maramu a răspuns:

Indiferent de tractiune, principiul e simplu si acelasi: apesi ambreajul, o turezi maxim (blana, pedala la podea) si dai drumul ambreajului!
Burnout ca in filme faci doar daca ai macar vreo 150 bhp!