| Ana1998 a întrebat:

Tatal meu are masina ford mondeo nu de mult si vrea sa stie la cate mii de kilometri se schimba uleiul lukoil daca ma`ti putea ajuta va roog!
Dau fundita

Răspuns Câştigător
| Sp33dyt a răspuns:

Depinde de tipul de ulei
majoritatea se schimba la 15.000 km

8 răspunsuri:
| caractere a răspuns:

La 10.000 km.

| caractere a răspuns:

@Ana - Inainte de a aprecia un raspuns, verifica daca informatia este corecta.

@Sp33dyt, tu sigur ai masina?!
Uleiul sintetic se schimba la un nr de km mai multi decat 10.000. Uleiul sintetic este folosit minoritar fata de uleiul clasic, mineral.
Bineinteles, oricine poate schimba uleiul mineral si la 15.000 sau chiar la 20.000 km big grin

| Sp33dyt a răspuns (pentru caractere):

"O nota importatanta: DACA TII LA MOTORUL TAU NU BAGA NICIODATA ULEI MINERAL SAU SEMISINTETIC. pur si simplu uleiul sintetic e superior din orice punct de vedere "
http://forum.4tuning.ro/......hetic.html
scuze de reclama dar vad ca unii au ramas la motoarele simple de dacie

| caractere a răspuns (pentru Sp33dyt):

Uleiurile minerale sunt imbunatatite cu aditivi sintetici. Nu mai suntem pe vremea lu` Ceasca, cand uleiul se facea pamant in motor, dupa mai mult de 5.000 km.
Cei care folosesc ulei sintetic tot nu ai dovedit ca sunt majoritari.
De asemenea, doar cateva marci si cateva modele au in carte specificatia de uz ulei sintetic, alegerea fiind optionala pentru restul.
Ca tu recomanzi schimbul de ulei la 15.000 km, pe motiv ca majoritatea asa fac(indiferent de ce tip de ulei folosesc), e alegerea ta. Mie nu mi s-a parut fair "argumentul", si nici cifra avansata.

| Sp33dyt a răspuns (pentru caractere):

E simplu:
fata a vrut informativ pentru un ford mondeo
am 2 forduri in fata blocului si la ambele folosesc acelasi ulei care-l schimb la 15. 000km/1 an, oricare din cele 2 posibilitati se intampla prima

| caractere a răspuns (pentru Sp33dyt):

Exemplul personal poate fi folosit ca etalon sau nu.
In cazul de fata consider ca nu. E simplu.

| MaxMan a răspuns:

Intre 10.000 si 15.000 de km.