| tonyc7 a întrebat:

Buna, TPU. As dori sa aflu un raspuns cert daca invatarea conducerii auto pe o masina cu cutie de viteze automata este (sau nu este) mult mai usoara decat pe una cu cutie manuala?
Si daca faci scoala pe o astfel de masina cu cutie automata, sansele de a pica examenul la proba practica, in prezenta politistului, sunt (sau nu sunt) mult reduse?
Multumesc, dau funda pentru cel mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| vlllaaddd a răspuns:

Da, invatarea conducerii cu cutie automata este mult mai usoara ca una manuala, de ex la cutia manuala ai 3 pedale ambreiaj, frana, acceleratie si tu trebuie sa apesi ambreiajul pana la podea ca sa poți sa schimbi vitezele, si cand vrei sa pleci lasi usor ambreiaju si apesi acceleratia ( daca este pe benzina) iar daca este pe motorina/diesel pleaca din ambreiaj fara sa apesi acceleratia.

La automata ai doar 2 pedale frana si acceleratie si un schimbător de care nu te vei mai folosi doar cand vrei sa dai cu spatele, deci da pe automata este mult mai usor pentru ca stai si mai relaxat/a si nu iti mai misti asa mult picioarele si mainile.

sper ca te-am putut ajuta si multa bafta la examen fara prea multe emoții! You can do it!

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu mult mai ușoară că elimini o groaza de manevre de trebuie sa le înveți. Plecarea de pe loc, pornirea în pantă, schimbați corect la vitezelor.

Sunt puțini care pica examenul din cauza cutiei. Altele sunt problemele

| tonyc7 explică (pentru suntserios):

Dar probabil si pretul este mult mai piperat pentru cel ce alege sa faca scoala pe o masina cu cutie automata... Sau preturile sunt aceleasi pentru ambele cutii? Ce stii?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Este mult mai usor pe automata. Ai o pedala care te pune in miscare, si una care te opreste.
La cele manuale, ai de calcat ambreiajul si la plecare, si la oprire, si in mers.
Cu automata la o trecere de pietoni doar apesi frana, apoi o eliberezi si calci acceleratia. De schimbator nu te atingi.
La plecarea in rampa, automata nu (prea) se duce inapoi, iar cand accelerezi, pleaca foarte usor. Cu manuala e foarte nasol in rampa, trebuie sa folosesti toate cele 3 pedale cu grija.
Deci in ceea ce priveste manevrarea masinii, o cutie automata merge singura, tu doar ii selectezi modul (in fata, in spate, pe loc, pe loc cu frana). Iar din pedale ii arati cand sa mareasca viteza (acceleratie) si cand sa incetineasca (frana).

| Mihai0101 a răspuns:

Eu recomand sa faci scoala pe o cutie manuala sti de ce tu probabil nu vei putea cumpara una automata si atunci nu-ti va fi usor de fel.
+Ca poate vei gasi un job cu masina cu cutie manuala cel mai sigur la fel vei intampina probleme.
Daca crezi ca-ti permiti o masina cu cutie automata si intretinerea ei atunci poti face scoala si pe automata.Dar tine minte in viata poate va trebui sa conduci si manuala.

| tonyc7 explică (pentru Mihai0101):

Dar cat de mult poate sa coste una pe cutie automata?
Oricum astea pe cutie manuala vor disparea in timp...

| Mihai0101 a răspuns (pentru tonyc7):

Eu zic ca nu e diferenta foarte mare dar intretinerea si reparatia te ustura rau spun in cunostinta de cauza. Daca stai bine cu banii dai bataie clar automata.

| gabriel2004o a răspuns:

E mai ușor dar de preferat e sa faci scoala pe manuala ca poți sa le conduci pe amândouă dacă e cazul dar pe automata conduci doar automată
Iar prețul ar putea sa difere în funcție de ce e mașină
Diesel sau benzina
Dacă e diesel ai pus-o