| Madalin2004 a întrebat:

Salut,TPU
Unde se afla cablul de acceleratie la Ford Focus Mk2 2005?
Fostul proprietar a zis ca i-a pus,,piedica" la cablul de acceleratie sa numai traga asa tare masina

Unde gasesc cablul,sa il fac ca in fabrica, sa traga masina normal

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Du-ti masina la un service!

| Madalin2004 explică (pentru Bula):

O rezolv acasa
Unde gasesc cablu de acceleratie, atat vr sa stiu?
Gen, unde e situat?

| Bula a răspuns (pentru Madalin2004):

Pleaca de la pedala de acceleratie si pana la regulatorul motorului.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca e vreo motorizare pe benzina, cablul de acceleratie merge la clapeta de aer.
Daca e diesel, nu are cablu, e pe senzori.
Normal si benzinarele sunt pe senzori, dar e posibil sa ai o motorizare mai veche ca si conceptie, si sa aiba cablu de acceleratie.

| relian a răspuns:

Cauta clapeta de acceleratie si vezi ce are pus acolo, daca are cablu, sau este clapeta electronica.

Daca ala zice ca i-a pus ceva la clablu, o avea cablu, deci mergi pe traseul filtru de aer si ajungi si la partea asta la aceasta piesa.
Nu ai cum sa o ratezi, ori sa nu-ti dai seama ca aia ar fi.

2005 si sa aiba cablu la acceleratie mas mira, dar na tot ce se poate.Eu ce stiu, bine nu la modelul tau, masinile au clapeta de acceleratie electrica, electronica, are acolo motoras, cablu, e totul intr-un corp, este controlat de computerul masinii, tu cand apesi pe pedala de accelerarue de fapt dai un implus electric care merge catre computer, de acolo ala da comanda la clapeta.

Daca nu te pricepi, duo la un mecanic, spune-i ce ti-a spus vechiul proprietar si sa elimine ala acea piedica sau cea pus acolo.

Daca nu esti capabil sa recunoscti o clapeta de acceleratie nu mai fi capos laughing am vazut cineva tia sugerat sa o duci la mecanic, iar tu ai spus, ca nu, ca faci tu acasa.

Pai ce sa faci tu ma acasa, cand habar nu ai de nimic? Tu daca nu stii piesele de la un motor, te bagi exact ca musca in rahat, cine stie ce timpenii mai faci.

Daca clapeta aia are cablu, cum am spus este imposibil sa nul vezi, asta daca stii cei aia clapeta de acceleratie, daca cunosti piesele de pe un motor.

Dar daca intrebi ce intrebi, e clara cit stii, asa ca mergi la unu care stie mai multe ca tine, macar sa iti arate, no sa iti ia ala bani doar sa iti arate o piesa cand deschizi capota, cum deschizi capota iti sare in ochi laughing