| Cristian_Marin_1999_wvU4 a întrebat:

vreau sa imi iau un ATV 125 cmc si vreau sa stiu ce categorie de permis imi trebuie pentru drumuri publice!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de permis de categoria B1, se poate obtine de la 16 ani, dupa ce faci o scoala de conducere si sustii testele teoretic si practic.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, la aceasta categorie se incadreaza, citez:
" e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"

| Cristian_Marin_1999_wvU4 explică (pentru Ioandelasal):

Eu vreau sa stiu mai exact daca am voie sa conduc cu B1 pe strada!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Cristian_Marin_1999_wvU4):

Sigur ca ai voie, pentru asta este necesar permisul de conducere, respectiv sa poti circula legal pe drumurile publice, iar strada este un drum public.

| Cristian_Marin_1999_wvU4 explică (pentru Ioandelasal):

Bun si am voie sa conduc cu b1 pe drumuri pulbice da sau nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Cristian_Marin_1999_wvU4):

De cate ori sa-ti spun ca ai voie? Nu mi-ai citit raspunsul anterior?
AI VOIE!