| danielgrig a întrebat:

Vreau sa imi iau un Suzuki Vitara din 1990 cu 165. 000km, e posibil sa aiba atat sau sa fie dat peste cap kilometrajul?(e in Germania masina).Si la ce trebuie sa ma mai uit cand vreau sa o cumpar? Am auzit ca la unele modele caroserie e sudata in 4 puncte si daca rugineste acolo nu mai ai ce face cu masina, e adevarat? Si pentru cunoscatori:cam cati km duce un Suzuki Vitara?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E posibil sa aiba doar atat, fiind o masina papacioasa, mai mult pentru fermieri. Nu e un break de familie economic, care sa fi facut naveta, excursii, cumparaturi, mers la soacra...
Iar cu alea 4 "puncte", probabil are sasiu separat, ca majoritatea off-road-elor, iar alea 4 puncte sunt de prindere, ale caroseriei pe sasiu.
Fiind tinichigiu auto, consider ca orice e posibil. Daca nu se mai poate face ca de fabrica, se face o "carpeala" tipic romaneasca, cu tabla simpla, si tot nu e de aruncat.
Km sunt nelimitati la orice masina, gasesti toate piesele necesare, exista si dezmembrari, caroseria se face (mai greu cand e avariata), motorul e cel mai usor de facut, piesele de transmisie se pot inlocui si ele... Chestia e cat merita sa intretii o masina, si mai ales, cat vrei.
Eu intretin si in prezent 2 Dacii cu carburator, desi am avut si alte masini, si mi-as permite fara probleme sa renunt la ele.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O masina veche de 25 ani din Germania sigur are peste 165k

| danielgrig explică (pentru suntserios):

Dar e adevarat ca la unele modele caroseria e sudata in 4 punte si daca rugineste nu mai ai ce face cu ea?