| IONYUTZ a întrebat:

vreau sa imi instalez windows 7 dar cand ajung la partitii nu merge.
Am 4 partitii
-partitia 1, 100mb
-partitia 2, 20gb
-partitia 3, 151 gb (unde nu vreau sa sterg nimic)
-partitia 4, 127 gb(aici vreau sa fie instalat)
Cand vreau sa aleg unde vreau sa instalez WINDOWS 7 ULTIMATE imi spune ca nu se poate. Doar partitia 4.
Cele lalte partitii sunt full.
Instalez windows 7 ultimate dar nu de pe DVD.
Ce trebuie sa fac.
Fundita
Ps. Scuze categoria.

Răspuns Câştigător
| DDCC a răspuns:

Păi și îți dă eroare când încerci să instalezi pe a 4-a partiție? Ai încercat s-o ștergi, să mai creezi una la fel și să o formatezi? Nu de pe DVD, înseamnă că de pe stick însă trebuie creat și el bootabil, de asemenea. Ai setat ordinea de boot, să booteze stick-ul? Fiindcă doar așa poți formata partițiile și instala Windows-ul http://www.youtube.com/watch?v=2hrWypKO5YA
Vezi și asta, poate te ajută http://www.totuldesprecalculatoare.ro/......s-cu-pas/. Windows-ul îl instalezi în partiția a 4-a, dacă nu ești hotărât încă.

| IONYUTZ explică (pentru DDCC):

Nu instalez de pe un DVD sau stick.
Il am de pe net.
NU are sa pot sterge partitia.

| DDCC a răspuns (pentru IONYUTZ):

Păi nu poți instala altfel decât de pe un DVD sau stick bootabil. Sper că nu te iei după video-urile alea de pe youtube. De pe ce site ai luat Windows-ul? Uite http://devirusare.com/......it-legal/. E normal să nu poți șterge partiția cât timp nu ai creat un DVD bootabil, după cum ți-am zis, probabil că tu ai încercat să reinstalezi Windows-ul în timp ce aveai pornit cel actual. Nu poți așa. Bootabil poți face cu ImgBurn.

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ok in primul rind trebuie sa pui acel windows ce l-ai luat pe un CD.Este mai usor decit sal pui pe flesh drive pentru ca mai trebuie sa instalezi si akltceva. Windowsul ce l-ai luat trebuie sa fie image altfel nu o sa iti mearga. Daca ai acel windows image atuncil cu windows media player il arzi pe un CD sau DVD ca e mare si dupa trebuie sa intri in bios si acolo schimbi sa buteze de pe CD.Cind faci asta sa ai CD-ul cu windows deja in unitatea dvd-rom, iesi cu save adica F10 si in rest daca te pricepi aia e.Cind ajungi la partitii selectezi partitia pe care vrei sa instalezi acel windows si continuii. Daca iti spune ca nu vrea, dar refresh si o sa iti apara ceva de unde poti sterge, da format si etc.Tu dai doar format la p[artitia aia 4 unde vrei sa instalezi si dupa dai next.Treb sa mearga asa.

| gab0ru a răspuns:

Pai mai simplu ramai cu 3 partiti ..Si alegi una dintre ele cu memoria de stocare mai mare de preferathappy