| AlexIonete a întrebat:

Am windows 8 instalat in partitia C si vreau sa bag windows xp sp3 dar nu vreau sa sterg celelalte 2 partitii. As dori sa stiu daca se poate si daca da cum?

Răspuns Câştigător
| Nickname1890 a răspuns:

Se poate... dai install la windows, iar cand te intreaba de partitii, formatezi doar partitia C iar pe celelalte le lasi asa cum sunt. Apoi dai install in partitia C pe care deja ai formatat-o.

5 răspunsuri:
| alecx4music a răspuns:

In aceeasi partitie nu se poate.
Poti imparti C:\ in alte doua partiti (asta daca este suficient de mare)
Oricum, nu este recomandat sa ai 2 sisteme de operare instalate.
Cel mai bine instalezi windows 7 si gata...

| RAY a răspuns:

Da se poate, creaza o partitie de sistem din d sau e si poti instala si xp si ce windows vrei, my computer - manage -partiti si dai acolo la formatere si dai sa fie de sistem, bafta

| lpavel a răspuns:

Deci poti instala xp dar partitia C se va sterge. Cum? La instalare reformatezi partitia C (ca sa stearga tot pentru ca asa e mai bine) si alegi sa instalezi xp-ul in C.

| horia2012 a răspuns:

Presupun ca le vrei pe amandoua:
Iti trebuie un CD bootabil cu XP.
1. Bagi CD-ul cu XP, dai restart, lasi sa booteze dupa CD, o sa-ti arate meniul de instalare al XP pe care-l cunosti si procedezi astfel:
- creezi alta partie goala pe HDD, ii stabilesti capacitatea (15-25 GB pentru XP), o formatezi, stergi si instalezi noul windows.
La pornire o sa-ti arate doua sisteme de operare si calculatorul te va intreba pe care sa-l alegi.
La instalarea driverelor pentru XP, trebuie sa fi pe XP.

| Craftt a răspuns:

Dual boot.