| Castravete01 a întrebat:

Deci vreau sa imi instalez 2 windowsuri in acelasi timp(Xp si 7), din cate stiu trebuie doar sa fac 2 partitii, si sa instalez fiecare windows pe cate 1 partitie(de exemplu XP in C si 7 in D). Intrebarea mea este daca aceasta operatiune scade din performanta pcului,adica se va misca mai greu, jocurile/videourile vor merge in realuare, trebuie sa instalez drivere si pentru xp si pentru 7?

Inca o intrebare am, deci am HDD-ul de 75GB, voi face 2 partitii, deci C-ul va fi de 32 GB iar D-ul de restul.Cand voi alege la start-up ce windows sa bootez(aleg XP de exemplu), cand voi intra in My computer se va vedea partitia D goala cu tot locul liber(daca am XP-ul instalat in C si 7 in D), sau imi va aparea doar partitia C(unde este XP)?

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Daca ai HDD de 75, dupa instalare vei ramane cu 63 GB liberi. Vei avea 3 partitii, una pentru 7, una pentru XP si una pentru fisierele partajate, poze, muzica, filme. Partitiile vor fi accesibile oricand, acel spatiu ocupat nu va fi pur si simplu suspendat in aer, ci va fi ocupat mereu. PC-ul va functiona la fel de bine sau de rau ca si pana acum, un sistem e activ, celalalt inactiv, nu se incurca unul pe altul. Va trebui sa instalezi driverele de doua ori, drivere speciale pentru 7 si altele pentru XP. Vei ramane cu 62 GB.
Sfatul meu e sa folosesti 7 daca sistemul poate sa il duca, si pe el sa rulezi orice joc vrei, instalandu-l si rulandu-l folosind Troubleshoot Compatibility. Daca sistemul nu face fata la Windows 7, atunci foloseste XP, asta e, n-o sa fie la fel de frumos dar o sa mearga rapid.

4 răspunsuri:
| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns:

Cati GB RAM ai? cati GHz are procesorul?
care-i scopul de a avea 2 sisteme de operare pe un PC?straight face

| CreEppY a răspuns:

Poti sa ai mai multe sisteme de operare, dar iti trebuie ceva program, nu stiu exact, cauta pe youtube ceva de genu, how to install two operating sistem in pc, poate te ajuta.

| Dracuqe a răspuns:

Cum naiba sa ai 2 Windows-uri in acelasi timp? PC-ul functioneaza numai pe 1 singur.

| Castravete01 explică (pentru Dracuqe):

Da se poate, un google search si vei intelege totulhappy