| Castravete01 a întrebat:

Deci vreau sa imi instalez 2 windowsuri in acelasi timp(Xp si 7), din cate stiu trebuie doar sa fac 2 partitii, si sa instalez fiecare windows pe cate 1 partitie(de exemplu XP in C si 7 in D). Intrebarea mea este daca aceasta operatiune scade din performanta pcului,adica se va misca mai greu,jocurile/videourile vor merge in realuare, trebuie sa instalez drivere si pentru xp si pentru 7?
Inca o intrebare ambig grineci am HDD-ul de 75GB, voi face 2 partitii, deci C-ul va fi de 32 GB iar D-ul de restul.Cand voi alege la start-up ce windows sa bootez(aleg XP de exemplu), cand voi intra in My computer se va vedea partitia D goala cu tot locul liber(daca am XP-ul instalat in C si 7 in D), sau imi va aparea doar partitia C(unde este XP)?

3 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Doua windows-uri in acelasi timp nu poti sa instalezi dar pe rand le poti instala in acelasi calculator in partitii diferite.
Primul se instaleaza windows XP in partitia C si apoi se instaleaza windows 7 in cealalta partitie. Aceasta operatiune nu scade din performanta pc-ului pentru ca ruleaza doar un singur sistem de operare pe el. Daca esti pe windows 7 de exemplu, jocul se va misca exact cum trebuie pentru acest sistem de operare in concordanta cu performanta pc-ului tau. Trebuie sa instalezi drivere pentru XP cum instalezi de obicei iar pentru windows 7 nu trebuie pentru ca isi ia el singur driverele din retea. Windows 7 dupa instalare este deja functional.
Indiferent pe ce sistem de operare te aflii (xp sau 7) hardul se vede la fel in ambele situatii, adica cat spatiu ai ocupat si liber pe el. Daca esti pe xp se vede in cealalta partitie ca ai windows 7 pe ea (daca la asta te referi).In ambele cazuri iti apar ambele partitii, C-ul si D-ul.
Bafta!

| MMihai a răspuns:

La ce ai nevoie de 2 Windows-uri pe un hard așa mic?
Instalezi sisteme de operare diferite. Să zic un Linux Kiwi sau Ubuntu, care nu prea are treabă cu virușii, în paralel cu el un Windows.
Tu ai și un calculator vechi dacă ai un hard așa mic și atunci bagi windows XP.
Se instalează întâi Windows-ul și apoi Linuxul Ubuntu sau respectiv Kiwi Ubuntu Linux.

Cine te-a învățat să instalezi 2 Windows-uri, pe același Hard, nu știa meserie.

| xXAn0nymXx a răspuns:

Pei normal ca trebuie sa instalezi si drivere pentru ambele windows-uri si jocurile iti vor merge mai greu deoarece ambele windows-uri ocupa mai mult spatiu si mai multi rami