| Xenoverse a întrebat:

am laptop HP 15-g011sq si am instalat pe el windows 7 ultimate pe x64 dar este trial, acum vreau sa trec la windows 8.1 si vreau sa stiu daca trebuie sa sterg toate partitiile sau sa sterg partitia C in care este instalat windows-ul dau funda +vot.

2 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Pai de ce sa le stergi pe toate? Ce motiv ai? Instalezi windows in toate?

| Zaygon a răspuns:

Depinde cum a fost instalat win 7. Daca tipu care l-ai instalst e compatibil uefi nu trebuie decat sa formatezi C si sa instalezi win 8.1. Dacs nu e compatibil o sa iti apara o eroare cu semnu exclamarii si nu il poti instsla pana nu formatezi tot hardu. Ce iti propun ru sa faci: fa backup la fisierele de care ai nevoie pe stick/hard extern. Dupa cand incerci sa instalezi win 8.1 si selectezi partitia C pentru instalre(fara sa o formatezi) daca nu iti da nici o eroare atunci e okay, poti sa o formatezi sa sa instalezi pe curat; daca iti da eroare ceva cu MBR atunci sterge toate partitiile, fa-le din nou si o sa poti instala win 8.1.
Bafta!