| StefanMadalin02 a întrebat:

vreau sa modific un motor de bmw 2.5 non-vanos vreau sa schimb toate piesele din interior cu unelel forjate sa ii montez turbo si multe modificari, ce ma intereseaza pe mine este sa imi spuneti la cati cai put duce motorul modificat la maxim? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Alex007xD a răspuns:

Nu-l asculta pe relian ala ca vorbeste prostii. Motorul ala il poti duce la cati cai vrei tu (dar costa bani. E foarte, foarte scump) Chiar si un Motor de 1, 5l il poti duce la 700-800 CP. Iti recomand sa comanzi piese de la Manhart sau G-Power (pentru BMW). Poti ajunge la 800-900 CP, dar totul e foarte scump. Un prieten si-a facut in München un Golf 3 cu motor 1, 6l si a bagat 1300 CP in el, dar a bagat aproape 100.000€ in Motor. Ai grija cu chestiile astea, te mananca de bani si cu atata putere nu ai loc unde sa dai talpa. Plus ca e si periculos si e greu de controlat masina, mai ales daca are tractiune doar pe spate. Mult succes!

| StefanMadalin02 explică (pentru Alex007xD):

Multumesc de informati stiu ca va fi un cost destul de mare dar sunt un masinist si nu conteaza cat voi investi in bmw, stiu si riscurile dar o voi modifica in totalitate. Salut Mersi inca o data

| Alex007xD a răspuns (pentru StefanMadalin02):

Poti sa cumperi un Motor de Dodge Charger, il modifici putin si il pui in BMW si cu 20.000€ ajungi la 800-900 cp

| StefanMadalin02 explică (pentru Alex007xD):

Mersi de informatie!winking

8 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Tu te auzi ce spui? Sa schimbi tu piesele din motor cu unele cum anume forjate cei aia? Nu stiu ce inseamna la tine piese forjate. Piesele dintr-un motor is facute dintr-un otel care nu este pus acolo la intimplare, deci otelu este ales fctie de multi parametrii, din ce banui eu ca tu ai vrea este aiurea.Adica daca o piesa din motor este facuta dintr-un otel X sa zicem mai moale, iar tu folosesti un otel f dur piesa aia nu va fi ok, nu este bine ce faci.Nu intotdeauna cei si tare e si bun sau invers laughing unde pui cine iti face tie piesa aia la parametrii alora din fabrica? Adica ar trebuie sa cunosti dimensiunea exacta a piesei,sa ai un strung,freza de mare precizie bla bla,deci eu cred ca nu prea ai clienti si n-ai ce face s te gandesti la tot felul de povesti laughing,iar daca pui alte piese in motor alea nu-s dau tie mai multa putere sau motorului aluia. Daca ii montezi turbo si motoru ala nu are,aia e alta poveste,da ii poti mari puterea, dar nu te astepta ca o sa zboare laughing Si tu daca intrebi pe aici daca si parca, desi ai service nu o sa faci mare lucru, adica nu ai experienta nu ai mai facut, deci asa uitaindute pe net nu stiu, dar macar iti faci de lucru laughing

| StefanMadalin02 explică (pentru relian):

In primul rand piesele pe care le schimb din motor pistoane etc le inlocuiesc cu unele speciale de tuning nu le fac eu, cele originale la turbina de o am nu rezista se vor face varza daca motorul are 192cp din fabrica si eu vin cu o turbina de 2-2, 5 bari il fac praf, deci nu conteaza cat investesc in aceasta masina vreau sa o duc la un 600cp.

| relian a răspuns (pentru StefanMadalin02):

Atunci te-ai exprimat tu nu stiu mai altfel sa zic asa. Piese forjate bla bla nu prea stiu ce or insemna.Deci ai un motor de aproape 200 cp si vrei sa-l faci de 600? succes.Asa ceva nu pot sa faca nici proiectantii aia din fabrica, dar d aca tu stii mai multe ca aia atunci e f bine arata-le ce poti. Iara o turbina nu se pune chiar asa cu cit mai mare cu atit mai buna.Cel putin eu asa cred. Turbina aia nu face altceva decat sa bage aer in cilindri, deci in exact aceiasi cilindri unde amestecu va fi acelasi, deci sa bagi aer cu galeata nu stiu cit de bun o fi. Turbina aia este de fapt o pompa de aer sau sa-i zic asa o foala sau cum ii zicea aia la tiganii sau la aia de pe vremuri care inteteau focu, dar nu poti sufla nici prea gtare ca stingi focu il loc sal intensifici.Deci banui ca turbinele astea is facute cumva dimensionate pe ce foc exista.Nu zic ca o turbina nu poate fi mai buna ca alta dar nici la valoarea aia ce arati tu de la 200 la 600 aia deja e sf laughing Bine ca normal ca si combustibilu sau turatia creste, dar nu poate creste atit de mult ca sare motoru ala de pe masina o ia razna.Ai shop zici inseamna ca astea le stii sau cel putin ar trebuie sa le stii, adica cei aia o turbina, ce face exact si cum face.Bine ca nu stiu citi mecanici stiu cei aia o turbina sau ce face de fapt o turbina.Cred ca 99% din ei nu prea stiu multe la motoare la masini.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Teoretic se pot face multe.Practic cand vezi fata unui Dorel care lucreaza la service iti trece cheful de modificari.

| StefanMadalin02 explică (pentru TrăieşteClipa):

Am propiul service deci il modific chiar eu, ma intereseaza daca este buna alegerea de 2.5 non-vanos si pana la ce putere il pot duce!