| anonim_4396 a întrebat:

Salut tuturor, am 15 ani fara 3 luni si ma intereseaza sa trec pe 125cc(conduc de 2 ani un 50cc)dar am cateva nelamuriri.Eu locuiesc in Spania si ma gandeam sa vin in vacanta mare sa dau de permis,dar intervine problema ca parintii mei nu pot veni doar in ultima luna din vacanta, si din cate am inteles cand ma inscriu la cursuri trebuie sa fie maicamea sau taicamio pentru a semna, este adevarat? sau pot si singur?
Cat despre moto ma gandeam sa imi cumpar un yamaha wr 125, (nu va radetibig grin)dar are loc unde sa pun actele pentru moto, permis etc? cat despre moto ce parere aveti este buna sau aveti si alte sfaturi? si care e diferenta dintre wr 125 si wr 125x? iar consumul care este?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Romania, pentru a putea sustine examenele teoretic si practic pentru permis de subcategoria A1 (pentru motociclete de pana la 125 cmc), trebuie sa ai 16 ani iar pentru permis de categora A (motociclete mai mari) trebuie sa ai 18 ani. Avand in vedere aceasta nu are rost sa te gandesti inca la obtinerea permisului in Romania. Numai bine!