| DDUCKX a întrebat:

Salut tuturor! Am permis B si A2 si voi pleca in state la vara; Permisele din Romania sunt valide in sua?

7 răspunsuri:
| Shimozukushiki a răspuns:

Înafară de Anglia (și mai era o țară), permisul tău este valabil orunde-n lume (asta dacă nu e falsificat)

| relian a răspuns (pentru Shimozukushiki):

Depinde ce faci in state. Daca esti doara turist mergi si cu permisu din RO. Daca vrei sa te stabilesti aici o sa dai de permis aici, nu-ti fa griji, aici permisu se ia in cateva ore. Apoi nu sunt 20 de permise can RO laughing ai 3 permise de motocicleta, de masini mici pana la nu stiu ce greutate si profesionist, aia e tot.
Staiam o romanca a mers cu permisu din RO 5 ani pe aici.In sf oricum nu te opreste nimeni atata timp cat nu faci greseli, sau accidente.
Daca te stabilesti aici atunci trebuie sa dai de permis aici, cand mergi sa faci act o sa te intrebe ai masina? sau permis siti va face un singur act.Dar depinde si de statu unde mergi. unele state au doara un singur act ori ID ori permis.ID au cei minori, sau care nu au masina, sau nu vor sa mearga cu masina.
Daca vorbim asa de valabilitate ca lege nu-s valabile, dar nu-ti spune nimic nimeni.
Odata am intrebat si au spus ca nu-i valabil permisu din RO aici.De cele mai multe ori si daca nai permis politia te lasa sa pleci laughing daca ai asigurare la masina.

| suntserios a răspuns (pentru Shimozukushiki):

De cand nu e permisul valabil in Anglia. tara membra UE?

| MagicOneT a răspuns (pentru suntserios):

Ex tara membra UE happy

| suntserios a răspuns (pentru MagicOneT):

Nicidecum. Iesirea oficiala din UE e pe 29 martie 2019 adica peste 1 an si aproape 2 luni

| lonewulf a răspuns (pentru Shimozukushiki):

Hai ca asta cu Anglia e tare laughing Am condus dube in UK cu permis de Romania, am avut masina acolo si nu a zis nimeni nimic happy De unde le scoateti fratilor? Apoi Anglia nu mai e in UE...serios?! Ca iese in 2019. Posibil sa nu iasa de loc. Deja au vazut ca au mai multe de pierdut decat de castigat cu Brexit-ul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca esti acolo drept turist, da este valabil