| mmariusd a întrebat:

Am o intrebare:-daca am categoria de permis AM luata in Italia(am 14 ani), pot folosi acel permis si in Romania tot la 14 ani?
Din cate am inteles permisele facute in tarile care apartin UE sunt valabile oriunde in UE.E adevarat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu il poti folosi. La noi varsta minima este de 16 ani si, oricum, ar trebui sa-l preschimbi permisul italian in permis roman.
Il poti folosi doar in tarile cu aceeasi varsta minima ca in Italia.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, sunt valabile in toata UE, doar ca cele luate de la 16 ani incolo. Catg asta luata la 14 ani e valabila doar in IT