| anonim_4396 a întrebat:

Salut tuturor. As vrea sa pun o intrebare celor care au avut urmatoarele marci de masini: Bmw, Opel, Matiz si Fiat punto. As vrea sa imi cumpar o masina dar nu stiu ce sa aleg. As dori ceva care sa nu fie chiar atat de costisitoare la intretinere dar si puternica. In acelasi timp ma gandesc sa imi iau si ceva mai putin costisitoare la intretinere si mai mica la cilindrata. nu stiu ce sa fac. Ce sa aleg intre Bmw 318 an 98-2003, Opel astra berlina 2000-2003, Matiz sau Fiat. voi ce ma sfatuiti sau care sunt parerile voastre? Ma intereseaza mai ales parerea celor care le-au avut.

19 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Fiat pică din start, că nu e fiabilă.
BMW iarăși nu e fiabilă, consumă mult, costă mult piesele și iarna e cam nasol cu tracțiunea pe spate, sau pur și simplu dacă e asfaltul ud și nu ești atent.
Opel astra e comodă, se așează frumos la drum, e ceva mai fiabilă și nu costă enorm întreținerea...nici prea puțin totuși, dar te scoți cu consumul la un diesel mai micuț.
Matiz...e Matiz, e un fel de dacie cu aer condiționat, doar că nu are portbagaj. Totuși trebuie ținut cont de faptul că are un consum semnificativ redus față de celelalte menționate, întreținerea costă o nimica toată, impozitul și asigurarea clar sunt mult mai mici decât la celelalte, doar că nu este la fel de sigur în cazul unui accident.

| marcous a răspuns (pentru 0rlando):

E, Matizul are totusi caracteristici de masina, Dacia 1310 are caracteristici de caruta.
BMW este o masina foarte fiabila, toate BMW-urile Sh au sute de mii de km la bord. Toate masinile nemtesti sunt de calitate.
De fapt, nu mai e ca pe vremuri. Toate masinile care se fac in Europa (nu prin Maroc sau Turcia) dupa standarde europene sunt masini fiabile si nepoluante.
Am un Logan facut in 2007 (dupa ce am intrat in UE) nu am avut nicio problema cu el si a facut 50.000 km. I-am schimbat doar consumabile si bujiile...

| 0rlando a răspuns (pentru marcous):

Eu am condus și Dacia 1310 și Matiz și îți spun că asta este singura diferență, aerul condiționat.
Siguranță nu ai în nici una, Matiz-ul după ce că are frâne îndoielnice, la fel ca Dacia 1310, nici măcar nu are servofrână. Apeși pedala cât de tare poți și doar speri că va opri, din moment ce nu simți nimic, Dacia are totuși servofrână și își face treaba. În Dacia ai spațiu interior mai mult decât suficient, în Matiz tot timpul te lovești de câte ceva, ori de scaun când schimbi treapta a 2-a sau a 4-a, ori de geam când virezi stânga, ori dai cu genunchii de bord.
Iarna se aburesc geamurile exact ca la Dacia 1310, dar măcar pornește mai ușor Matiz-ul și având cauciucurile mai subțiri, merge mai bine prin zăpadă.
Iar ca performanțe...Matiz-ul știi foarte bine că nu prea are, mai ales dacă mai ai și aerul condiționat pornit.

| marcous a răspuns (pentru 0rlando):

Eu am condus si Dacia 1310... De unde servofrana? Nici 5 trepte nu avea laughing
Avea un carburator care partaia cand urcam dealul si trebuia s-o tin turata dimineata (cand era iarna) altfel murea motorul. Trageam socul laughing
Matizul are injectie, are finisaje fiabile (din 2005 si pana acu nu mi-a plouat in masina si nu mi-a cazut nimic in cap, asa cum am patit cu Dacia veche) are stergatoare (stergatoarele si stropitoarele la Dacia n-au fost niciodata bune, nici macar la Logan nu sunt.)
Performante n-au niciuna (ca doar le-am condus pe amandoua)
Recunosc ca nu am condus Matiz cu Servo si stergator pe spate (poate o fi ceva de capu aluia)

| 0rlando a răspuns (pentru marcous):

Tu ai condus Dacia 1300, eu am Dacia 1310 pe carburator și am servofrână pe ea, 5 trepte și carburator modificat cu care urc orice pantă. Cu pornirea e mai nasol iarna, de fapt pornește dacă nu la prima, la a doua cheie, dar cu șocul tras și trebuie să merg așa vreo 5 minute până se încălzește. Nu știu care e treaba cu ștergătoarele, eu i-am schimbat brațele și i-am pus ștergătoare bune.

| marcous a răspuns (pentru 0rlando):

Totusi, cine conduce 1310 conduce orice masina laughing Tin minte ca in 1310 eram ca pe cal si dadeam cu batu-n balta (asa era schimbatorul) Si nu intra in trepte nici cu militia (mai ales in marsarier)

| 0rlando a răspuns (pentru marcous):

Ce-i drept și la mine intră cam greu în marche-arriere dar, cu restul treptelor nu am nici un fel de problemă, atâta timp cât arcul este la locul lui.
Nu agață, nu cârâie nu zice nimic cutia și eu schimb treptele destul de rapid.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai pus un buget, dar ceva nu se leaga in comparatia ta. nu prea poti compara bmw cu matizul, adica nu are rost.

din ce ai descris tu acolo matizul si un opel corsa ar fi cele mai potrivite alegeri

bmw nu cred ca intra in categoria putin costisioare si cilindree mica

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Pai dispun de 3000 de euro neluand in vedere costul asigurarii. am bagat in discutie matizu si fiatu gandindu-ma ca sunt mai ieftine. sti nu sunt hotarat inca ce sa iau.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai in 3000 euro eu zic sa excluzi din prima BMW ca nu iei decat un cazan alergat 200k km.

Cauta un opel Astra, un vw Polo

| Razvanp69 a răspuns:

Bmw e o masina chiar calitativa, dar in caz de s-a stricat ceva piesele sunt scumpe. Matizul iese din discutie. Fiatul... daca chiar ai vrea un fiat iti recomant grande punto, nu e stricacioasa, are o forma si un interior elegant, iar motorul e silentios in comparatie cu restul. Opel Astra ce pot sa zic ca se merita decat ala diesel la 1.7si are un consum mixt undeva la 6%. Dar oricum daca vrei ceva sport un BMW nu strica.

| marcous a răspuns:

Sfatul meu, fereste-te der Matiz. Eu am unul... Consuma mult (9% in oras si 7% afara) nu are putere (exclus sa poti face depasiri cu el) iar daca il umplii de abia mai pleci de pe loc.
Sa nu mai vorbim ca nu tin franele.

| OnlyOlly a răspuns:

1)bmw-urile sunt cele mai nefiabile masini de fapt in general masinile nemtesti sunt cele mai nefiabile.2)matizul...e slab tare si foarte mic. 3) fiatul e masina sarcului in Italia, am inteles ca nu e chiar asa buna masina...din cate am auzit cele mai reusite ar fi grande punto si punto

| alex2496i a răspuns:

Pai nu stiu ce sa zic in privinta ta, uitete ce comparatie ai facut, nu o sa compari nici-o data 318 (1995) cu vreun matiz..., parerea mea este opel astra, dar daca te duci buzunaru iti recomand un Volkswagen Passat (2001-2004) variantele 1.9 (101cp) si 1.9 (131cp), consuma ff putin, au motor puternic in comparatie cu consumu si sunt foarte ok tinand cont ca pretul variaza intre 4000-5000 euro, succes

| anonim_4396 explică (pentru alex2496i):

Multumesc

| monyk93 a răspuns:

Eu as aleage Bmw 318 an 98-2003hee hee

| anonim_4396 explică (pentru monyk93):

Multumesc pentru ajutor. happy

| victorluci a răspuns:

Eu unu nu as alege BMW asta daca te tin buzunarele nu oricine se baga la ele, opel astra 2003 mot1.6 16v ECOTEC am avut consuma f. mult in oras iarna ia si 11% putini recunosc asta in afara se descurca destul de bine la consum are sprint insa motoarele astea ECOTEC mi a lasat un gust amar trebuie sa umbli tot timpul cu uleiul dupa tine asa sunt ele facute sa pape ulei, matizul e bun fiabil dar rugina e boala lor si consum mare pentru motorasul pe care l are de 789cmc, fiat vreau sa mi cumpar un punto si ti spun dupa aceea.

| nelutypo a răspuns:

Salut,am trecut prin multe experiente cu marci de masini, asa ca recomand; opel astra 1.4 sau 1.6, daca doresti informatii mai amanuntite sunt aici...