| yoda1verde a întrebat:

Salut.Unde pot schimba si eu volanul de pe dreapta pe stanga? La reprezentanta marcii? Ma gandesc ca sunt costurile duble, pe net nu prea gasesc anunturi.Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca la reprezentanta masinii, ca ai nevoie de bord specific, pentru ca bordurile nu se potrivesc intre ele.
Ca doar nu decupezi bordul in partea opusa si schimbi volanul.
Mai trebuie schimbate si pedalele, adica este o munca enorma care nu merita sa aduci o masina din UK, Australia sau Sud Africa (toate au volanul pe dreapta) si sa incerci sa le schimbi volanul, pedale, ciurcuite electrice din bord, samd.

| yoda1verde explică (pentru Violleta2022):

Nu ma intereseaza partea electrica de pe usi sau oglinzile, eu vreau doar bordul, pedalele si caseta de directie(nu vreau sa ma duca mai mult de 1500 euro). Multumesc mult de ajutor!

| Violleta2022 a răspuns (pentru yoda1verde):

Eu nu vorbesc cu partea electrica de pe usi sau oglinzi, eu vorbesc de partea electrica si automatizarea de sub bord, care conduce si actioneaza toata masina!
Motorul masinii este actionat cand tu intorci volanul sau apesi pe pedale cand schimbi vitezele, asa-i?
Cum crezi ca se face transmisia informatiei de la volan la motor?
Prin partea electrica si automatizata de sub bord, fara de care, masina nu poate functiona.

Masina reala nu este la fel de cea de jucarie, ii muti volanul si decupezi un alt bord, il montezi pe acela si gata.
Tot ce este in bord trebuie mutat, atat pedalele de la schimbatorul de viteza din podea, care actioneaza niste piese mari sub masina (nu vreau sa intru in detalii tehnice, ca oricum nu stii despre ce-i vorba).
Dar, ce vreau sa-ti spun este ca o asemenea schimbare majora a masinii, te costa cat toata masina, daca o cumperi second hand.
De aceea lumea cumpara masini din alte tari europene si nu din Anglia, ca nu le pot folosii in tara.
Daca nu ma crezi, mergi la un service auto si intreaba acolo!

| yoda1verde explică (pentru Violleta2022):

Multumesc de raspuns! Eu nu m-am referit la asta, zicea doar ca nu ma intereseaza sa schimb acele piese, stiu ca trebuie schimbate multe conducte si prelungite anumite fire, insa eu vorbeam de fetele de usa ca nu am interes in a le schimba.Nici eu nu vorbeam de masini de jucarie...Am preferat varianta mai comoda insa o sa fac si un drum la o reprezentanta si o sa las un raspuns aici pentru cei interesati in viitor.

| Violleta2022 a răspuns (pentru yoda1verde):

Te asteptam cu un raspuns si un pret estimativ la lucrarea asta.

7 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

E un baiat din Gorj care se ocupa cu schimbatul volanului. am inteles ca pretul e de 700 euro.

| yoda1verde explică (pentru Sofer):

Stii un numar sau un nume? M-ar ajuta, mersi frumos!

| DjSannan a răspuns:

Doar la reprezentata marcii, se poate si la service dar doar la acele care sunt specializate in asa ceva si oricum te va costa o gramada de bani