| Denila123 a întrebat:

Salut.
Vreau să cumpăr o pompa de spălat cu presiune de spalat masina covor mocheta si nu știu ce alegere sa fac.
Unu zic ca sunt toate la fel.
Tot la fel aceeași bari scot.
Exemplu dacă are 180 de bari tot asa scoate.
Oare asa este sau?
Am găsit la 105 bari 110 bari.
Alta la 150 bari.
Nu știu ce decizie sa iau.
Va rog mult lămuriți-mă.

9 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Trebuie să ții cont că apa cu presiune foarte mare e chiar periculoasă. Există mașini de tăiat piatra cu apă sub presiune!
Sincer, eu sunt convins că și 100 bar e destul. Mai trebuie să ții cont și de ce recul are pistolul cu cât e mai mare presiunea.

| helpforyou a răspuns:

180 de bari este o presiune destul de mare și ar fi potrivit pentru curățarea unor suprafețe mai greu de curățat.

150 de bari este o presiune bună pentru curățarea mașinii sau a altor suprafețe cu nivel mediu de murdărie.

| Denila123 explică (pentru helpforyou):

Multumesc

| helpforyou a răspuns (pentru Denila123):

Cu mare drag.

| IceRope a răspuns:

Nu sunt toate la fel. Ele au același principiu de funcționare, dar contează cât de bine sunt făcute. Recomand asta: https://www.vidacoeuro3.ro/cumpara/annovi-reverberi-591-induction-848

| Denila123 explică (pentru IceRope):

Pe cel mai scump?

| IceRope a răspuns (pentru Denila123):

Prețul este chiar modest față de fiabilitatea produsului. Dar, era o simplă recomandare, nimic altceva, din partea cuiva care chiar știe ce poate acel echipament. Cumpără cu 500 de lei, că nu mă deranjează.

| Denila123 explică (pentru IceRope):

Pai și diferența este în 135 de bari și 180 de bari
Uni zic ca sunt la fel