| BlueLava008 a întrebat:

Salut.Vreau sa cumpar un opel vectra c de prin 2003 si as vrea sa stiu cam cat platesc taxele si toate alea.Nu prea stiu sa calculez taxa de mediu, impozitele si toate astea si ma gandeam ca o sa ma lumineze cineva mai priceput in domeniu.Ar fii de ajutor daca mi-ati spune si ce taxe trebuie sa platesc cand cumpar o masina,tot ce inseamna plata, fara pretul masinii.Mentionez ca o sa fie trecuta pe numele unui parinte.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa platesti, dupa caz, timbrul de mediu, ITP, RCA, placutele cu numerele de circulatie, rovinieta si impozitul pe masina pe perioada ramasa, daca nu a fost platit integral de vanzator.
Timbrul de mediu il poti calcula singur, introducand datele cerute in calculatorul oficial ANAF:
https://static.anaf.ro/......_2016.html
Celelalte cheltuieli pot fi de cca 1.500 lei.