| serban8 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar o masina second-hand fabricata in 2010, mai exact in Golf 6. Mai platesc timbru auto?

Răspuns Câştigător
| silvershark a răspuns:

Detalii complete despre timbrul de mediu: http://www.somara.ro/images/oug_9_2013.pdf

10 răspunsuri:
| robijam a răspuns:

Foloseste asta http://www.4tuning.ro/calculator-timbru-mediu-2013/ si lamureste-te.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Daca e inmatriculata deja pe Romania nu

| serban8 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Deci daca e adusa din afara platesc timbrul de mediu, daca e din Romania nu-l mai platesc indiferent de nr de proprietari.

| eaglewatch01 a răspuns:

Da,il platesti.Dar legea parca intra din 15 martie, nu? Daca esti rapid, s-ar putea sa scapi.Depinde cit iti ia sa faci toate actele, pina la inscriere.Grabeste-te.

| RzV28 a răspuns:

Nu. Cred ca se plateste doar la masinile mai vechi de 2007.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru RzV28):

Pai taxa de prima inmatriculare nu e zero

| serban8 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Deci daca este din 2009 adusa din afara taxa de prima inmatriculare este 0 si timbrul de mediu cat va fi? tot 0?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru serban8):

Cand este adusa din afara? timbrul de mediu dupa 15 martie

| serban8 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Cam prin septembrie va fi adusa din afara...deci doar timbru de mediu va fi platit? mersi pentru raspuns

| serban8 explică:

Deci daca este deja este deja inmatriculata in Romania numai platesc, daca este adusa din afara platesc cacatu ala de timbru de mediu.Ideal ar fi sa fie inmatriculata in Romania insa ar fi ceva mai scumpa... tara de ....Ms pentru raspunsuri.