| Uddy98 a întrebat:

Vreau sa imi pun folie de protectie fumurie pe stopurile masini, aveti idee daca trebuie sa fie omologata? Sau in cazul in care m ar oprii politia mi ar lua talonul din cauza asta? Vreau raspunsuri concrete va rog, dau funda!

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Concret, ai folie pe stopuri, esti ilegal.
Mai concret de atat, daca tu ai folie pe stopuri, si eu nu am ce face, pot intra foarte usor in tine, si tu vei trage problemele, altfel spus vei fi gasit vinovat, pentru ca folia impiedica vederea semnalelor luminoase, deci automat vei fi nevoit sa-mi platesti despagubire, iar cum ai avut folie, nici asigurarea nu se va baga, deci vei avea ceva probleme, tribunale chestii, in cazul in care nu e loc de o intelegere amiabila, indiferent ca sunt eu cel ce nu a pastrat distanta regulamentara, tu esti cel care trage ponoasele, la fel si in cazul unei depasiri, tu semnalizezi manevrea, eu nu o vad, si intru in tine, sau tu in mine, tu ai folii, esti vinovat.
M-am lovit si eu de tipi in trafic cu folie fumurie pe stopuri, iar daca nu esti foarte atent nici nu-ti dai seama cand se aprind stopurile/semnalizarile, iar cum in trafic mai trebuie sa fii atent si la alte chestii, e foarte posibil sa apara surprize neplacute.

In concluzie, omologare nu vei primii niciodata pentru aceea folie.
Daca esti oprit de politie, da, adio talon.
Daca cineva intra in tine, tu esti tras la raspundere.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca va fi omologata de RAR, deoarece ar constitui o modificare a sistemului de semnalizare. Modificarea neomologata este contraventie si vei fi amendat cand vei fi prins.
Inainte de asta ar trebui sa te interesezi la RAR, doar de acolo vei primi un raspuns concret si sigur.

Bula
| Bula a răspuns:

Mai bine pune-ti folie neagra, nu doar fumurie.
Politia iti va da oricum amenda la control, fiindca nu se omologheaza folierea semnalizarilor luminoase. tongue

suntserios
| suntserios a răspuns:

De omologat nu omologheaza nimeni asa ceva, si da iti va lua talonul