| Krs123153 a întrebat:

Salut, vreau sa-mi achizitionez o masina, buget 6000-6300E, ce recomandati? M ar interesa dupa anul 2009, m-am gandit la Golf 6 1.4 TSI/2.0 TDI.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Golf 6 2.0 TDI, cea mai buna varianta, raport pret/calitate/putere excelent, 1.4 nu recomand deoarece este o mașina robusta, nu foarte ușoară, iar 1.4 e cam mic pentru Golf, in Banii aia nu prea gasesti altceva mai bun ca și Golf 6, eventual dacă comori puțin anii și alegi un Audi A4 b7, 1.9 TDI/3.0 TDI sau VW Passat b6, din 2006-2007, dotat cât de cât, cu 1.9 tdi, (Sa te ferești de 2.0 tdi la mașinile din 2006-2007) in special de Audi A4 2.0 tdi/Vw Passat

| Krs123153 explică (pentru anonim_4396):

Ma gandeam la 1.6 105 CP, 2.0 care din ele, 140?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Krs123153):

Depinde acum unde o folosești mai mult, Adica dacă o folosești in mare doar in oraș, clar, 1, 6 105CP, e mai Ok decât diesel deși nu ai atâta putere-cuplu, pentru ca dacă o folosești mai mult in oraș, la diesel, apar probleme cu DPF, in mare, și alte probleme la motor, pentru ca in oraș motorul diesel nu funcționează la parametrii normali, asta dacă e folosit constant in oraș, însă dacă sti ca o vei folosi mai mult in afara, clar 2.0 diesel, consuma puțin, e fiabil la drumuri lungi și trage bine, nu te faci de ras in Depășiri ma refer, acum tu decizi unde o vei folosi și e planuri de viitor ai cu ea. Dar dacă vrei sa ii aduci modificari, "sa o faci a ta" mai pe scurt, alege benzina!