| IonutCristiannn a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar un subwoofer auto si nu ma prea pricep la specificatiile tehice asa ca vreau sa ma ajutati putin. In primul rand vreau sa stiu daca la un subwoofer auto activ mai este nevoie de alt ceva in afara de legaturile catre bateria masinii si playerul mp3. Si in al doiler rand, daca am boxele slabe (cele din fabrica, de Logan) si un subwoofer de 1000W (cel putin) va exista vreo problema?

Dau funda celui care ma lamureste.

Răspuns Câştigător
| Robu_Florin_1983 a răspuns:

Nu iti mai trebuie nimic si eu am sub iti trebuie cablurile de la baterie si jack-ul de la casetofon pana in amplificatorul sub.-ului

| IonutCristiannn explică (pentru Robu_Florin_1983):

Subwoofer-ul tau ce putere are? Se aude bine asa cum e el activ? Auzisem ca alea pasive sunt mult mai bune si redau un sunet mult mai bun. Ai vreo problema cu el?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sigur n-are 1000W reali pocnitoarea pe care o vrei.
Subwooferele active au statia in ele, nu trebuie decat kit-ul de cabluri.
Cu boxele de fabrica de Logan, faci fata unui 'subwoofer' de ala de 20cm, cu statie de "1000W", adica vreo 50W reali.
Subwooferele pasive in general sunt mai bune, nu dintr-un motiv anume, dar printre altele, un subwoofer serios e foarte gandit in interior, sa nu se piarda rezonanta. Daca ii bagi amplificatorul in incinta deja e o prostie.

| IonutCristiannn explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Chestia cu puterea unui subwoofer nu o inteleg. Conteaza dB sau RMS-urile? Dupa ce imi pot da seama cam ce putere are subwooferul?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru IonutCristiannn):

Puterea RMS e puterea maxima la care poate fi folosit un difuzor.
Puterea cealalta, cu mii de W, e doar asa, de marketing chinezesc. E ceva ce pare a fi, dar nu e. Si pe T30-ul meu scrie 1300W cand deschid portbagajul, sa ia ochii copiilor, dar in realitate el suporta maxim 300W, si primeste in jur de 100W de la statie... Cine nu are cunostinte, crede ca aude muzica de 1300W...