| salamior a întrebat:

Salut, vreau sa-mi iau un scuter SH de 49cc sau yamaha tzr ( e motor de 49, e tot aia ), de ce acte am nevoie de la vechiul propietar?
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

1.Poti sa ceri proprietarului sa ii scoata certificat de autenticitate de la RAR, iar cu aceea ocazie sa ii faca si ITP-ul.

2. Poti si tu sa verifici seriile neprofesional. Poti sa mergi si tu la RAR pentru autentificare si ITP cand inca e pe numele fostului proprietar.
De la intocmirea contractului de vanzare-cumparare ai 30 de zile ca sa treci fierul pe tine la finante. Totodata ai nevoie pentru asta de certificatul fiscal si fisa de inmatriculare cu radierea din finante de pe fostul proprietar.

Poti combina aceste doua variante in toate modurile posibile.

Ca sa verifici motocicleta mai amanuntit exista aici http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=411535 un ghid de verificare a motorului.

Ca prim pas poti sa economiseste 20 sau 30 roni pentru un contract de vanzare-cumparare tipizat de la o firma de intermedieri auto. Il iei pe cel din attach il completezi si il tiparesti in cate exemplare doresti.

Sfatul meu este sa ii ceri proprietarului sa se ocupe de certificatul RAR (valabil 60 zile) si ITP, contra unei sume simbolice de avans, prin care il asiguri ca vei cumpara motorul cand va indeplini cerintele standard legale.

5 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

De tot ce ti-am spus eu exceptand contractul de vanzare-cumparare, dar nu stiu de ce mie imi miroase a teapa, cum a imatriculat acel scuter daca nu este pe numele lui. Mie mi se pare ca este furat si este un contract facut cu spaga la notar sau un contract de mana dar tare imi miroase a teapa!

| PetreConstanta a răspuns:

Depinde daca este adusa de afara sau este de pe teritoriul Roamaniei - adica inscrisa Oricum ia si tu tot ce are dar nu-i da toti banii pana nu o verifici Bafta

| sebweb a răspuns:

Tzr'u normal e mult mai "palpitant" sa ai viteze, sa poti sa o "chinui" cum vrei u.Iti zic din propria experienta...si eu am avut scuter si acum am o aprilia rs 50 si nu as mai trece la scuter pentru nimic.

| salamior explică:

Este din Romania, ce acte trebuie sa aiba de Romania?

| salamior explică:

El mi-a zis asa:
Tipul de la care vreau sa iau eu motorul nu e trecut pe cartea motorului, insa are contract de v-c cu ultimul de pe carte.
Eu fac contract de v-c cu el si o sa iau cele 2 contracte.
O sa am cele 2 contracte si cartea lui.
De ce mai am nevoie?