| Xander112 a întrebat:

Vreau să schimb uleiul la mașina și vreau câteva păreri despre Ravenol. Am încercat să caut pe google, dar sunt zeci de feluri de ulei Ravenol. Mașina mea este un VW Passat TDI fără DPF din fabrica. Pe motor scrie Castrol 505 01 ( mașina are 280k km). Deci ce ulei de la Ravenol să-i iau? Și ce păreri aveți despre Ravenol? Dau funda. Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut.Eu am Seat Exeo 2.0 TDI euro 5(motor ca de pe Passat B7).Primul schimb l-am facut cu castrol 504/507 si acum folosesc ravenol de 500km.Parca motorul e mai silentios putin si filtrul de particule da regenerarea mai rar decat deobicei.Nu pot spune nimic pe termen lung ca inca nu am facut multi km. Daca vrei sa bagi ravenol in passat eu as baga WIV 5w30 (facut special pentru motoarele VW benzina/diesel cu sau fara DPF).

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Propaganda sa fraiereasca lumea. Mobil 1 nu face multa propaganda si e bun, testat in Youtube in comparatie cu altele e mai bun https://youtu.be/AdmhKBKKtys

| Sofer a răspuns:

Ravenol 5w40 care respecta norma 505 01 un ulei foarte bun care am auzit pareri bune despre el.