| estones a întrebat:

Buna seara! Tocmai ce facusem un accident cu un opel astra classic din 2004. Ideea e ca n-am avut asigurarea valabila iar cel cu opelul a rezolvat cu cei de la BAAR ...problema e alta! Ca cei de la BAAR imi cer pentru bara din spate si plafon suma de 10.000 ron, o suma care mi se pare stupid de mare. Nici daca era vreun range nu cred ca ajungea la suma asta. Ce este de facut sau ce considerati ca ar trebui sa fac? Sa merg cu ei in judecata? Ideea e ca daca o sa castige procesul, imi mai baga peste suma de 10000 penalitati si costuri judecatoresti

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Nu ai absolut nicio șansă de câștig, așa că mai bine plătești. Și memorezi lecția, să nu mai stai fără RCA la mașină!
PS vezi dacă nu poți ajunge la o înțelegere amiabilă cu ei să achiți în câteva rate.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asa costa asigurarile, ca-si pun in plata de premium: munca lor de investigatii, zilele petrecute la service sau tu le platesti salariul, si barele stricate, plus mana de lucru sa ti-o repare si vopseasca. Este de altfel un pret corect, ca nu se face nimic la mica ciupeala, sau la negru cum te astepti tu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mna daca omul a vrut să își repare mașina la reprezentanta costa mai ales că service urile umfla facturile la maxim când lucrează cu asigurari. Ai slabe șanse să câștigi daca ii dai in judecata.
Daca nu ți a plăcut să circuli legal, acum plătești.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu e deloc exagerat.
Preturile reparatiilor in service-uri autorizate sunt extrem de mari, de aia se ajunge usor la "dauna totala". Inlocuirea unui plafon cu piese noi originale ar trece de 10.000 ron si la un Logan din 2013.
Esti norocos ca ai doar atat de platit. Nu te bosumfla aiurea.
Sa-ti fie lectie, ca asigurarea obligatorie nu e in detrimentul nimanui. Nu aveai ce cauta pe strada fara ea.