| GabrielAlin a întrebat:

Salutare, am si eu o intrebare, tocmai mi-am luat un casetofon si pur si simplu sunt prea multe fire... am nevoie de niste sfaturi:))
Cam asa arata: http://arch2.okr.ro/......00_700.jpg

Multumesc anticipat! :D

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Am deschis doar ultima poza, cu tipul casetofonului. Eticheta respectiva iti indica exact la ce foloseste fiecare fir. Din pacate poza nu e clara, dar cu google translate (daca nu stii engleza) si acea eticheta este o joaca de copil sa identifici unde merge fiecare fir.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca sunt prea multe, taie din ele. big grin big grin big grin
Lasand gluma la o parte, casetofonul nou are mufe ISO, mufe intalnite la o gama destul de larga de autoturisme. Doar ca fotografia fiind luata de pe okazii, inclin sa cred ca cineva a adaptat acea mufa si s-ar putea sa nu ii fi iesit, dat fiind numarul de fire ramase neconectate. Vezi daca masina ta are mufe ISO (adica perechea mufei atasate la casetofonul tau) si spune-ne modelul casetofonului, iar Google ne va ajuta sa identificam unde trebuie legat fiecare fir.

| Arthur a răspuns:

Ai schema pe capacul casetofonului. Dacă nu o mai are spune-mi ce model este.

| GabrielAlin explică:

E doar o dacie... not big deal...

Partea naspa e ca nu stiu care fir de la ce e... iata cum arata:
http://i44.tinypic.com/xcsntg.jpg
Adica rosu e de la +, apoi mai am masa care habar n-am, ori galben ori portocaliu. si restul :|, apoi cealalta mufa cred ca e de la boxe... :-?

Asta e spatele casetofonului unde ar trebui sa intre mufele:
http://i39.tinypic.com/fllz5w.jpg

Tipul casetofonului nu cred ca mai conteaza desi iata:
http://i41.tinypic.com/jfk8t5.jpg

| florin223 a răspuns (pentru GabrielAlin):

In ulrtima poza pe ultimul link pus de tine e o schema pe CD Player care ita arata exact cum vin firele pe mufa standard.Adica acolo zice rosu = alimentare etc

| regis a răspuns (pentru GabrielAlin):

Am deschis doar ultima poza, cu tipul casetofonului. Eticheta respectiva iti indica exact la ce foloseste fiecare fir. Din pacate poza nu e clara, dar cu google translate (daca nu stii engleza) si acea eticheta este o joaca de copil sa identifici unde merge fiecare fir.

| GabrielAlin explică:

Am rezolvat, multumesc tuturor!