| Alexandruuuuuuu a întrebat:

Salutare tuturor, vrea sa stiu cat de sigur este acel contract de se face la notar cand achizitionezi o masina iar ea ramane pe numele fostului proprietar, exista pericole, cum faci cu toate taxele?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sunt sigure in sensul ca dupa ce faci asa ceva, nu te poti trezi acuzat de furt.
Sune nesigure in sensul ca proprietarul nu (cred ca) are obligatia de a mentine masina inmatriculata pe numele lui. Il "enervezi" cu vreo 2 amenzi de la roviniete, si te trezesti ca se prezinta la inmatriculari si cere radierea masinii cu care tu circuli. La primul control ramai fara placutele de inmatriculare, talon, si primesti si o amenda serioasa.

| Alexandruuuuuuu explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Si cu chestiile alea cand aia zic ca mi ofera bo fiscal la cumpararea masinii sau ceva de genu la ce se refera, am vazut multe anunturi care spuneau, ofer fiscal, la ce se refereau?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Alexandruuuuuuu):

Fiscal inseamna ca s-a platit impozitul la masina, iar persoana respectiva nu are alte datorii la fisc, ca urmare iti poate da acest "fiscal" ca s-o poti trece la impozit pe alt nume. Masinile/proprietarii care nu au achitat impozitele la timp, nu pot obtine aceasta dovada fiscala.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista contractul de comodat (imprumut gratuit de folosinta). In acest contract se poate prevede si cinte plateste impozitul anual si celelalte taxe (ITP, RCA, rovinieta).
Contractul este sigur, fiind autentificat de notarul public.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista pericol pentru proprietar ca el trebuie sa platesca amenzile si impozitele

| Făşie_Florin_1992 a răspuns:

Depinde pe cat timp e, taxele daca nu are el probleme cu impozitele poate scoate fiscalul si o bagi pe tine la impozit, in rest nu te incurca cu nimic, daca te-am ajutat, funda

| Alexandruuuuuuu explică (pentru Făşie_Florin_1992):

Deci chesti asta se face pe o perioada de timp si eu cand o sa vreau sa vand masina la randul meu?