| cosmin22223 a întrebat:

Salutare. Am si eu o problema. Am achizitionat un Volkswagen Passat. 1.6 benzina din 1997. Problema este ca de cand am cumparat-o nu ii mergea inchiderea centralizata. Am 2 chei cu telecomanda si una rezerva, becul de pe portiera se aprinde cand incui masina manual. Am schimbat vreo 10 baterii la ambele telecomenzi si tot nu vrea. Becurile de pe telecomanda se aprind cand apas pe butoane, dar nu actioneaza inchiderea. Ce poate avea? Multumesc! Răspunsul care mă va ajuta va primi Funda + vot.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

O bagi in yala de la usa, dai spre inchidere si apesi tasta de incuiat 5 secunde, apoi dai spre descuiat si faci la fel.
Daca nu reusesti asa ai nevoie de o diagnoza.
Exista posibilitatea sa ai si modulul de confort defect, sau eventual scurt intre fire, acesta se afla sub mocheta in partea soferului intr-o cutie neagra de plastic inchisa ermetic, desfa si uitate la el daca nu e intrata apa sau daca nu sunt fire roase/rupte.

6 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Trebuiesc readaptate, sau inlocuite, cel putin cu asta trebuie sa incerci, exista posibilitatea ca modulul de confort sa fie defect si de aici sa fie problema.
PS:Ar fi bine sa precizezi si modelul, nu imi dau seama ca e modelul vechi, sau B5...

| cosmin22223 explică (pentru OldSoul):

Este B5 modelul din 1997.

| cosmin22223 explică (pentru OldSoul):

Cum o pot readapta?

| OldSoul a răspuns (pentru cosmin22223):

O bagi in yala de la usa, dai spre inchidere si apesi tasta de incuiat 5 secunde, apoi dai spre descuiat si faci la fel.
Daca nu reusesti asa ai nevoie de o diagnoza.
Exista posibilitatea sa ai si modulul de confort defect, sau eventual scurt intre fire, acesta se afla sub mocheta in partea soferului intr-o cutie neagra de plastic inchisa ermetic, desfa si uitate la el daca nu e intrata apa sau daca nu sunt fire roase/rupte.

| Goete a răspuns:

Cheile, adica telecomanda de la chei, se pot deconfigura (nu stiu exact in ce cazuri) dar in cartea tehnica a masinii iti explica cum o reconfigurezi. Daca nu reusesti, un atelier de chei ti-o configureaza si nu e foarte scump.

| cosmin22223 explică (pentru Goete):

Îmi arata în cartea mașini Cum se configurează, dar scrie în Germană.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Du-te la cei care copiaza chei.
Au aparatura cu care pot face orice.