| zerro17 a întrebat:

Salutare,
Am si eu o problema cu radioul la un Peugeot 307. Pornesc masina, radioul merge. Apoi cand apa ajunge la temperatura de aproximativ 70 grade (nu stiu daca are vreo legatura, dar cam atunci se intampla) nu imi mai prinde radioul nici un post. Pot asculta CD-uri dar in rest altceva nimic. Stiti cumva care ar fi problema si cum as putea sa o rezolv?
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| eandopuncttk a răspuns:

Radio-ul are o bobina impregnata in ceva ca ceara. si chestia aia cand se incalzeste nu mai functioneaza la parametri normali, sau chiar nu mai functioneaza deloc. te-as sfatui sa-l dai afara si sa incerci sa-l cureti de praf... acum. faci cum crezi tu mai bine

4 răspunsuri:
| eandopuncttk a răspuns:

Tampenii tracicus.
e problema de la temperatura si acel aparat radio cd e pe duca.

| zerro17 explică (pentru eandopuncttk):

Pai de ce sunt probleme doar cu radio nu si cu CD ul?

| eandopuncttk a răspuns (pentru zerro17):

Radio-ul are o bobina impregnata in ceva ca ceara. si chestia aia cand se incalzeste nu mai functioneaza la parametri normali, sau chiar nu mai functioneaza deloc. te-as sfatui sa-l dai afara si sa incerci sa-l cureti de praf... acum. faci cum crezi tu mai bine

| EuAli a răspuns:

Schimba radio-ul de bord(daca se poate)
sau incearca metoda lui tracicus happy

| tracicus a răspuns:

Trebuie sa mergi sa iri reseteze computerul de bord, se poate intampla asta si daca ai schimbat ule/ bujii si nu ai resetat, eu am passat si nu imi mergea claxonu pentru ca nu am resetat dupa ce am schimbat uleiul...