| Dragomir_Florian_1980 a întrebat:

Salutare
Am si eu o problema cu centrala termica
Ma poate ajuta cineva?
Cand merge pe incalzire dupa ce ajunge la temperatura setata se opreste flacara si ventilorul....si ar trebui sa se opreasca si "pompa" dupa aproximativ 5 minute dar acest lucru nu se intampla, ce problema poate sa fie?

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ai termostat de camera?
Daca da, pompa ar trebui sa se opreasca imediat ce termostatul a sesizat atingerea temperaturii setate si nu la 5 minute dupa.
Daca nu ai un termostat, este absolut normal ca pompa sa nu se opreasca niciodata.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie chemat un meserias. Nu te va putea ajuta nimeni aici. Poate fi praf pe placa de baza a centralei. Un scurt poate produce asta si trebuie o perie s-o cureti sau poate fi dusa (stricata) placa de baza si atunci poate fi reparata sau trebuie alta noua. La mine s-a ars placa asta-vara si a trebuit sa cumpar centrala noua ca alea nu se mai produc.