| al3x_2379 a întrebat:

Salutare...am un ford focus 1, 8 tddi break si de la un timp turometru nu mai lumineaza mai deloc decat foarte putin zona superioara iar vitezometru lumineaza ceva mai tare dar nu suficient.Blocul de lumini nu are buton de marire a intensitatii luminii bordului. ce imi recomandati sa fac?

2 răspunsuri:
| kamikaze325 a răspuns:

Pai pare a fi o problema electrica. mie mi s-a intamplat sa merg pe un drum cu grop si am zdruncinat masina destul de puternic seara am observat ca lumina bordului intrerupea ba crestea in intensitate dupa care a ramas iluminat numai turometrul... asa ca m-am dus la un prieten mecanic si mi a zis ca sau miscat niste fire de la bor din cauza zdruncinaturilor. oricum problema a fost rezolvata rapid insa nu stiu cat te va costa in service.

| al3x_2379 explică:

Kamikeze,eu ma gandesc ca s-ar fi putut arde beculetzele...o sa ma duc la unservice sa intreb cat m-ar costa sa schimb blocu de lumini cu unu care are reglaj de intensitate daca stii sepre ce vorbesc ar fi cam 50 de lei, acum nu stiu daca mai trebuie cumparat ceva in afara de astalaughing