| Pasztor_David_1990 a întrebat:

Salutare. Am un prieten la care i-am desenat pe mașină cu degetul pe praf pe capota și cică a rămas zgâriate
Îmi spune ca a dat polistiren și nu a ieșit... este posibil?
Ce as putea face?
Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

Praful poate fi abraziv.
O polishare poate remedia zgarieturile fine.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Si nisipul si polistirenul poate zgaraia vopseaua masinii. Amandoi laolalta si mai.

Daca e zgaraitura superficiala (nu se vede metalul de desubt), atunci trebuie spalat cu apa, lasat sa se usuce, sters cu carpa uscata moale, dupa care dat subtire pe zona zgaraiata cu un amestec de 50 ml petrol lampant / motorina in care se dizolva 1 cm_cub parafina (lumanare) si 2 cm_cub lac incolor, amestecata bine*. Aceasta solutie se aplica cu o carpa moale pe suprafata. Dupa uscare se poate si lustrui cu o carpa uscata.

*Nota:
Solutia se poate folosi cu succes si la mobilier sau la parchet lacuit.

suntserios
| suntserios a răspuns:

A dat polistiren? cum dracu?

si da praful e abaziv si zgaraie vopseaua

| Clorox a răspuns:

Ete draci, da' ce naiba, esti catwoman?
Te minte... straight face

| Arthiom a răspuns:

Nu ai zgariat-o, nenorocitul baga vrajeli sa isi vopseasca masina pe spatele tau, in cel mai rau caz poti sa incerci un marker din ala de tot ii face reclama la teleshop care cica astupa zgarieturile fine, cred ca il gasesti si prin magazine auto.

| Andrei7600 a răspuns:

Ce minciuni laughing frate e clar ca te minte normal ca daca dai cu degetul pe praf pe aceea capota nu ai cum sa o zgari daca aveai unghi lungi (97% din Romanii nu au) puteai sa o zgari+chiar daca ai zgariat-o{eu nu zic ca ai zgariot-o} este doar o masina viata, sanatatea si prietenii sunt mai importanti decat o masina.

| Pasztor_David_1990 explică:

Cam cat costa un polish?
P.S. ii un mu#$ist de prieten și nu îl interesează...și ma gândeam sa ma duc cu el la polish

| asfalttango a răspuns:

Da.Se poate zgaria.Si da se poate rezolva cu polish.
Daca era foarte murdara si ai apasat puternic cu degetul din cauza prafului a ramar exact urma.In functie de adancime(cred ca nu ai depasit stratul de lac) se folosesc diverse solutii pentru polish.In cazul tau o solutie universala sau 3M cu o laveta sau un burete pentru polish poti rezolva problema.La un atelier nu cred ca depaseste ca valoare 50 ron.