| DenisAjutorSpecial a întrebat:

Salutare tuturor! Am 13 ani si am aruncat cu un obiect din greșeală intr-o masina. Am încercat sa șterg dar am eșuat. Un om de la bloc s-a apropiat si mi-a pus întrebarea ca de ce am facut poza la masina. I-am spus ca imi plăcea masina si ca si tata voia sa isi ia una la fel (stiu proasta scuza), dar aparent a vazut si partea in care am încercat sa șterg si m-a intrebat ce ștergeam si am spus ca era prafuita pe ici pe colo si ca voiam sa fac inimioare pe acel praf cu degetul (si mai proasta scuza) masina nu era a lui dar i-am spus ca nu are nimic masina si ca se poate uita, a avut încredere si m-a lăsat in pace. Eu făcusem poza de care va apusese la început pentru a-l întreba pe un prieten daca stie a cui era masina. A spus ca este a unui polițist sau a unui paznic si ca s-ar putea sa fie si camere in jur. Întrebarea este ce pot sa fac si daca pot fi probleme cu legea la 13 ani daca a fost neintenționat (in caz ca afla)? Va rog ajutor dau funda. Mulțumesc in avans!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu nu vei avea probleme, minorul sub 13 ani nu raspunde penal si nici contraventional.
Ar putea avea probleme parintii daca ai produs vreo paguba vizibila si te descopera, vor trebui sa plateasca reparatia.

| BiancaPo8 a răspuns (pentru Ioandelasal):

De fapt, un minor incepand de la 14 ani raspunde penal

| darrio2007 a răspuns:

Hm, neintentionat! Parintii vor fi sanctionati daca proprietarul va face sesizare.

| Violleta2022 a răspuns:

Din greseala nu arunca nimeni cu piatra sau metale in masinile altora, asta este clar! Cum deja exista martor care te-a vazut cand ai zgariat masina, exista si riscul sa fii parat si parantii tai sa plateasca reparatia si vopsirea masinii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici măcar nu o să observe ăla care are mașina că ai lovit mașina.