| Aquarrio a întrebat:

Am un VW Passat B5 și cam de câteva zile dintr-o dată din mers mi s-a aprins în bord martorul de la frâna de mână(acela cu semnul exclamării) și bipăie întruna. Am desfăcut toate plasticele, am dezizolat firele păreau în regulă, am scos și butonul din spate de sub scrumieră și tot la fel face. Am dat și roțile jos să mă uit la plăcuțe dar par a fii în regulă. A-ți avea alte idei de unde ar putea fi?

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In primul rand, pișă-te pe ea. De sus. Ai cumparat un tomberon.
Si eu am facut idiotenia asta, acum zace in curte de cateva luni (b5 cu motor AFN, 1999, aproape full).
Becul ce iti clipeste in bord nu e de la frana de mana, e bec de avarie, si clipeste din cauza senzorului de la vasul de lichid de frana. Foote-i niste palme, sau inlocuieste-l.
Cu placere!

| xerxes1 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Sau sa-i toarne niste lichid.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru xerxes1):

Să se pișe si pe acolo. Lichid au plin, dă-le in mămucă-sa de tigăi. Senzorul e de rahat. Până si daciile din 85 au din ala, si functioneaza perfect. Doar vw a știut sa greseasca astea, impreuna cu contactul pentru stopuri, de pe pedala de frana. Să mă piș pe vag!
La Opel, nici nu stiu cum arata piesele astea.

| OldSoul a răspuns:

Switch(comutatorul) frana de mana defect.

Desi ideal ar fi sa faci si o diagnoza, posibil ca problema sa fie de altundeva.

| Catalin346 a răspuns:

Pune testerul pe ea si afli exact ce are...si pune-l sa stearga din computer erooarea