| DirectDinBerceni92 a întrebat:

Salutare baieti.Am si eu o intrebarehappy.Se merita sa iei o masina second hand si s-o inmatriculezi tu sau s-o iei direct inmatriculata?
Cum e mai convenabil?

Răspuns Câştigător
| Narcis951 a răspuns:

E mai convenabil sa o iei inmatriculata pentru ca daca o iei de afara sau de aicia si nu e inmatriculata te costa mult sa o inmatriculezi. Inmatricularea poate ajunge si la pretul masiinii.

de exemplu: eu am un VW Polo a duso tata de afara a dat pe ea 1000 euro si inmatricularea a ajuns cam pe la 900-1000 euro...+ ca acum nu stiu ce taxe sau mai bagat...

| AlexCrb a răspuns (pentru Narcis951):

Si inmatriculata dar in aceiasi stare cu cat o iei? Eu nu prea am vazut Polo bune pana in 2000 de euro...

7 răspunsuri:
| emoboy a răspuns:

Poi ar avea avantaje si cele aduse de afara:pretul mai mic si faptul ca nu au fost chinuite pe drumuri noastre.Dezavantajul ar fi ca nemti cam trag pe ele, merg multi km pe zi.Si inmatricularea de costa 250euro pentru o masina de litraj mic

| subfocus a răspuns (pentru emoboy):

Again. poate taxa te costa 250. inmatricularea costa 400 de euro + taxa

| AlexCrb a răspuns:

Depinde de masina. Cele cu motoare mici sunt ieftine de inmatriculat. Spre exemplu la un Opel Corsa cu motor de 1.0-1.2 te duce cam 200 euro inmatricularea. Le gasesti aduse de afara la preturi de ~1000 de euro.

| subfocus a răspuns (pentru AlexCrb):

Poate doar taxa 200

| AlexCrb a răspuns (pentru subfocus):

Ma rog... Dar mai bine iei una adusa din afara si nerulata mult in RO si mai platesti inca 400 in loc sa iei una omorata in tara la pret echivalent...