| Gabii_Gabriel_1998 a întrebat:

Salutare,de curând am montat pe mașina lupe bifazice, cu ce credeți ca se va vedea mai bine? Cu led sau xenon?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Specialiștii zic așa:

https://www.led24.ro/blog/informatii-tehnice/led-sau-xenon-

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Din testele facute de mine, becurile xenon au putere mai mare decat ledurile bune.
In plus, un dezavantaj mare al ledurilor este ca au nevoie de acel cooler in spate, care in 90% din cazuri impiedica montarea capacului de far la loc, lucru foarte daunator (se prafuiesc lupele si sticla, intra apa si se formeaza condens, oxideaza toate contactele din el, etc).
Din experienta mea, recomand becuri xenon 4300K.

| Gabii_Gabriel_1998 explică (pentru sierra1):

Deci ledul, o sa optez pentru led, ceva mai puternic

| sierra1 a răspuns (pentru Gabii_Gabriel_1998):

Așa zice și majoritatea