| Adrian_Prigoreanu_1996 a întrebat:

Salutare, dețin BMW 3 Series Touring (E91) 320d (163 Hp) 2007 cu distribuția in fata.
Am un consum destul de piperat in oraș adică ajung la un consum și de 11-12, exterior am cu viteza Constanța 120-160 cu Ac nivelul 1 la un consum și de 14-15 si nu știu care ar fi cauza.Am înțeles ca sunt bujiile pe care le am sunt Ngk.Trebuie sa le dețin pe cele de la BMW. Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| badpanda a răspuns:

Bujiile se folosesc doar la pornire si chiar nu conteaza marca.
Incearca de curiozitate un alt debitmetru si vezi ce consum ai si cum trage masina.
Au viata scurta in general si ar cam fi cazul sa il inlocuiesti.
El functioneaza oricum dar cu valori diferite, in general inregistreaza mai putin aer cu 10-30 % in functie de cat este de deteriorat.
La mine a scazut consumul cu 10% cu debitmetru nou si trage ceva mai bine.