| wegaudp a întrebat:

Salutare lume, vin si eu cu o problema la masina mea, un bmw e39 din 2000 523i, poate ma ajuta careva cu un sfat ca nu ii dau de cap. Când aprind luminile faza scurta pe partea dreapta se aprinde faza scurta si pe partea stanga se aprinde faza lunga, cand ii dau faza lunga se aprinde si faza scurta pe partea stanga, aveti idee ce poate fi? Am controlat toate sigurantele sunt in regula, cablurile par in ordine.

2 răspunsuri:
| OneReason a răspuns:

Verifică becurile și conectori Uneori becurile arse sau conectori slabi pot cauza probleme cu iluminatul Verifică becurile de pe ambele părți ale mașinii și asigură-te că sunt în bună stare și conectate corect…Verifică comutatorul de lumini Comutatorul de lumini poate fi o altă posibilă cauză a problemei Poate fi nevoie să îl verifici sau să îl înlocuiești dacă se constată defecte sau uzură. Încearcă să verifici și cablajul electric În cazul în care becurile și comutatorul de lumini sunt în ordineproblema ar putea fi legată de cablajul electric al mașini Verifică cablurile și conectorii pentru orice deteriorare, coroziune sau scurtcircuituri. sper ca am reușit săte ajut. Spor

| wegaudp explică (pentru OneReason):

Salut problema este la faza scurta pe becurile xenon pe partea dreapta se aprinde si pe partea stanga se aprinde faza lunga