| Buhus_Romica_1969 a întrebat:

Salutare, mi-am achizitonat un a4 b8 cu navigatia 3G si nu stiu cum sa fac sa-mi apara in navigatie atunci cand dau cu spatele, nu ma refer la camera de masalier, ma refer la masina privita de sus si care are niste dungi rosi care cresc din ce in ce mai mult atunci cand te apropi de un obiect. Precizez ca masina nu are camera pentru dat in spate!

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Aia sunt senzori atat pe bumperu din spate cat si fata, si apare pe display, nicidecum pe GPS.Deci daca nu ai senzori nu are ce sa apara pe gps.GPS ala cu 3 g ce spui tu nu-ti arata masina ta, iti arata traficu sau drumurile in 3 d sau g ce spui.Nu stiu poate gresesc dar astea sunt 3 chestii diferite.GPS-Backup camera-senzori de parcare.Normal ca toate astea 3 apar pe acelasi dispaly dar n-are a face unu cu alatu.Pt fiecare ai nevoie de ceva. Displayul ala este doara un simplu display, GPS este separat, adica gps este undeva bagat in bordu masinii si conectat la acel dispaly.Camera la fel este montata in spate acolo la portbagaj si conectata la acelasi display.Senzorii aia din bumper care te avertizeaza cand esti la o anumita distanta si isi schimba culoarea cu cat esti mai aproape aia sunt montati in bumper si conectati la fel la acelasi display.Tu sa ai toate astea trebuie ca masina sa fie echipata cu aceste 3 sisteme. Daca masina ta are numai GPS atunci atat vei avea, nu vei avea parcare asistata sau backup camera.Dar astea ti le poti monta si tu, cablurile sunt acolo, is la fel pentru toate masinile, numai ca n-au fost echipate.Acele dungi rosii care is albe initial sunt de la senzorii aia din bumper. Daca nu ai senzorii aia n-ai cum vedea tu pe display nimic.Deci tu la masina ta ai doara GPS atat, nu ai backup camera si nici parcare asistata sau cum so mai numi.Senzorii aia poti sa verifici f usor daca masina ta are, te uiti pe bumpere in fata spate si sunt ca niste cerculete albe dea lungul bumperului. Daca nu ai asta inseamna ca masina nu e ste echipata cu acesti senzori.