| AllinDobre a întrebat:

Salutare oameni buni. Vin cu o intrebare si pentru mine o mare problema ce imi da batai de cap de cateva zile. Detin un VW Golf 3 din anul 94 motorizare 1.6 benzina. Problemele ar fi urmatoarele : nu mai gasesc treptele 1 si respectiv 2. Nu le gasesc in sensul ca atunci cand incerc sa dau 1 imi intra in 3 si cand dau 2 intra in 4. Am mers la diferiti mecanici care si au dat cu parerea si am primit raspunsuri de genul : cutia dusa, bila de la schimbator uzata, sincroanele duse, etc. Problema nu este ambreiajul deoarece a fost inlocuit cu unul nou acum aprox 2 luni. Prin inlocuit ma refer la tot kitul : disc, rulment presiune, flansa sau cum ii spune la aia. Am mers asa cu masina cateva zile plecand cu a 3 de pe loc. Restul vitezelor intra perfect 3 4 5 si R deci ambreiajul e ok. Pana astazi cand am miscat de tija care pleaca de la schimbator la cutie si atunci am avut surprinderea ca in loc de R cand am incercat sa plec cu spatele mi-a luat treapta 1

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Ai putea incerca sa schimbi pentru inceput timoneria, probabil asta e cea mai ieftina varianta.
Daca problema persista, atunci problema e din cutie, dupa cum ai spus si tu, sincroane, etc.

| AllinDobre explică (pentru OldSoul):

Treaba este ca daca deschid capota si imping cu mana in tija cutiei intra in viteza.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Dc nai dus masina la reprezentanta vw? Aia lucrau bine dar asa se invata minte fiecare

| AllinDobre explică (pentru mgtow):

Te inteleg perfect dar e un amarat de golf din 94 nu ma lasa cu el nici pe poarta

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Cel mai probabil tot din timoneria cutiei de viteza e problema.

| AllinDobre explică:

Am gasit problena. Ii spune bucsa tija schimbator si uneste tija schimbatorului de ce-a a cutiei. A costat 30 de lei piesa si mi am raparato acasa. Multumesc anticipat celor care m-au sfatuit!