| anonim_4396 a întrebat:

am o skoda fabia din 2000 1.4 16 v 101 cp, si am o problema cu treapta a 3-a de viteza.Cand dau treapta a 3-a calc ambreiajul ii dau drumul sare si caraie, insa daca tin mana pe schimbator prinde treapta.....care ar putea fi cauza?

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Discul de ambriaj sau cutia de viteze una din ele necesita revizie

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai sigur o bagi in servis si ăia acolo stiu ei si ce are si cit te costă, cei care i ti raspunde m aici nu sunte m de meserie si nu stim exact nici ce defectiuni are masina si nici cit costă sa o faci, nimeni nu i ti poate face un pret asa pe vorbe, trebuie sa o vadă cineva priceput un meseriaș nu oricine, si mesriasul ăla i ti spune cit costă piesele si manopera lui, si i ti dă chitanță si garantie la lucrare, asa se face treaba nu pe TPU ca asa nu o sa o faci niciodată.

| ioan135 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Mersi.Vroiam doar niste pareri despre ce ar putea fi normal ca o duc in service

| ioan135 a răspuns (pentru ioan135):

Gata am fost cu ea la service este sincronul de la trepata 3, insa mecanicul a spus ca pot sa merg mult si bine cu ea asa! Nu este o prima urgenta a spus

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E dusa cutia. Se stie ca sunt slabe, la motorizarea ta.
E ceva "local", se poate repara cutia, sau se poate inlocui cu totul. Un mecanic cu chef de treaba, desface cutia, vede ce trebuie schimbat, si in 2 zile ai masina facuta.

| ioan135 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Daca sti, cam cat ar fi investitia?

| ioan135 a răspuns (pentru ioan135):

Mentionez ca nu agata in nicio treapta doar la a 3-a sare poate fi vreun sincron?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru ioan135):

Poate fi doar 200 + costul pieselor, poate fi si 600 + costul pieselor.
Trebuie sa cumperi si ulei nou, garnituri, probabil si semeringuri.

| ioan135 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Eu ma gandesc la timonerie deoarece mer usor treptele cum am spus si la a 3-a daca tin mana nu trebuie s fortez prinde dupa pot lua mana linistit ca nu sare