| alex199219 a întrebat:

Acum ceva timp mi s-a interzis sa conduc vehicule si autovehicule. Intrebarea mea este daca ma pot duce la alt medic in afara de cel care mi-a interzis.

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te poti duce unde doresti, doar ca existi deja in baza lor de date cu problema ta de sanatate si aceasta interdictie, primind acelasi refuz.
Din pacate, nu cred ca este vreun medic nebun sa elibereze un aviz, daca ai o boala care interzice asa ceva.

| alex199219 explică (pentru Violleta2022):

Nu vreau sa iau permisul inapoi. As vrea sa imi dea voie sa merg cu bicicleata. In legatura cu problema de sanatate, era o stare de anxietate

| Violleta2022 a răspuns (pentru alex199219):

Depinde cat de grava este boala ta, ca o simpla anxietate nu este.
Daca esti obligat sa iei medicatie care iti afectaeza mintea si concentrarea, atunci este clar ca nu poti sofa.
Nu am stiu ca nu ti se permite sa mergi cu bicicleta, la anxietate.
Dar stiu sigur ca-i interzis pentru sofatul autovehiculelor si bicicletelor la cei cu epilepsie, fiindca pot face intr-o fractiune de secunda, o criza epileptica si este deja tavalit pe jos, inconstient.

| alex199219 explică (pentru Violleta2022):

Nu stiam atunci ca am anxietate, am aflat ceva mai tarziu. Am mai incercat sa vad daca imi da voie si nu am reusit sa fac nimic.
In legatura cu anxietatea am fost la psiholog si am luat ceva tratament naturist.

| Violleta2022 a răspuns (pentru alex199219):

Cu anxietate poti sofa, stiu eu zeci de persoane care sofeaza cu anxietate si este legal, pentru asa ceva.
Tu trebuie sa ai o alta boala, pe care ori nu o stii, ori iti este rusine sa o scrii aici, ceva foarte grav, fiindca doar acealea se incadreaza la interdictii legale.

| alex199219 explică (pentru Violleta2022):

De la spital nu am primit nici un diagnostic.Analizele au iesit bune.
Doar mi-a spus ce nu mai am voie sa fac

| Violleta2022 a răspuns (pentru alex199219):

Intaorce-te si spune-i sa-ti arate legea unde "anxietatea" este o boala periculoasa, interzisa pentru sofat, fiindca eu personal stiu garmezi de oameni care au anxietate si care totusi sofeaza.

| Drkurt01 a răspuns (pentru Violleta2022):

Anxietatea este o boala complicata. Poate avea foarte multe efecte asupra corpului. Apoi exista forme lejere si forme mult grele.
O criza de anxietate poate fi la fel de periculoasa ca epilepsia si poate chiar si mai rau. O ruda avea constant astfel de crize inainte sa aiba tratament medicamentos. Pe scurt avea socuri electrice in tot corpul, senzatie de frica si altele. La fiecare persoana se manifesta diferit, oricum, dar poate duce la atacuri de panica, etc.
Lui Alex nu stiu ce sa-i spun pentru ca nu pare sa stie prea multe despre propria lui boala, dar cel mai bine ar fi sa aiba discutia asta cu doctorul.
Nu inteleg de ce toata lumea pune intrebari de genul aici. Nici daca as fi doctor nu as putea sa-i raspund. Nu stiu simptome, precedent, nimic.
Du-te si întreabă medicul sa-ti dea mai multe informații.
Pot doar sa-ti spun ca opinia unui alt medic e intotdeauna binevenita, nu iti poate face niciun rau, dar daca doctorul ti-a interzis asta, presupun ca e spre binele tau.
Stiu ca poate fi greu sa te descurci fara masina in ziua de azi, dar poti sa ceri lămuriri de la medic daca nu ai inteles prea bine diagnosticul. Se pot intampla lucruri mai rele decat faptul ca nu poti sa mergi cu masina daca nu il asculți.
Intreaba-l daca ar fi ok sa mergi macar cu bicicleta. De oprit nu te opreste nimeni sa-ti ceara permisul de bicicleta, presupun, dar ar trebui sa intrebi oricum daca e ok. Nu e ca esti cu mult mai in siguranta cu bicicleta decat esti cu masina.

| sierra1 a răspuns:

Spune-ne detalii

| edit28 a răspuns:

Pai de ce ai interzis?

| alex199219 explică:

Am avut niste ameteli. Am fost la spital, mi-au facut analizele si nu a iesit nimic, dar mi-a zis ca nu mai am voie sa conduc. Pana la urma era vorba de o anxietate

| alex199219 explică:

Interdictia e pentru vehicule si autovehicule. Eu mai mult as vrea sa o scot ca sa pot merge cu bicicleta.