| anonim_4396 a întrebat:

Daca nu iau bacul pot sa ma angajez ca sofer pe diferite categorii de vehicule/autovehicule?

Răspuns Câştigător
| AtomiX a răspuns:

Poti, daca ai permis de conducere pentru acea categorie si/sau atestat. Si nu iti da un salariu mai mic sau ceva de genul (eu am fost angajat ceva timp, iar colegii mei care nu aveau bacul luau acelasi salariu ca mine) doar ca la inceput cand iti face contractul de angajare, daca ai bacul ti-l face pe o perioada nedeterminata, iar daca nu ai bacul ti-l face pe o perioada determinata, in general 3 luni. dupa aceste 3 luni, daca le place cum lucrezi etc ti-l prelungeste pe inca 3 luni si tot asa, daca nu le place nu iti mai prelungesc contractul si pleci acasa. Sper ca te-am lamurit.winking

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are nici o legatura bacalaureatul cu sofatul, legislatia rutiera nu cere un anumit nuvel de studii. Important este sa ai categoria corespunzatoare si atestatul profesional cerut.

| mgtow a răspuns:

Poti, avand categoria necesara obtinuta si atestatul corespunzator, cardul tahograf

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde de locul de munca.
Pe B de pilda ai putea avea si alte atributii (cum sunt agentii de vanzari), si unele firme ti-ar putea cere bacul. E la voia angajatorului.
De la cat. C in sus insa, esti considerat sofer profesionist si nu mai conteaza studiile; De regula soferii profesionisti nu au alte atributii decat asigurarea marfii si conducerea vehiculului.
Pe cat. D s-ar putea sa se ceara bac-ul in anumite firme, insa iti garantez ca daca esti sofer bun, om amabil si prezentabil, se trece peste acest mic aspect, daca nu au alti candidati mai buni.
Toata treaba la interviuri este sa arati ca esti un om deschis, sigur pe tine, si capabil de a face fata sarcinilor.

| Tanase_Marius_1994 a răspuns:

Da,dar unele firme o sa profite de chestia asta si o sa-ti ofere un salariu mai mic.