| NaturalLl a întrebat:

Care e diferenta dintre single turbo, bi-turbo, tri-turbo, twinturbo? Care e diferenta dintre ele, consum, piese, care se intretine mai ieftin, sau niste argumente pro/contra etc.

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Single turbo=o singura turbina, un singur turbo.
Bi-turbo sau Twin-turbo e acelasi lucru = 1 turbine, sau 2 turbo, Bi inseamna dublu, sau doua, twin la fel gemene, adica 2 turbine identice, in general la motoarele in V deci se pune pe fiecare parte cate o turbina.
Tri-turbo nu am vazut, poate o fi dar nu vad unde sa puna si al treilea turbo.
Asta e tot.
In general la motoarele cu 4 cilindri se pune o singura turbina,single este in engleza inseamna singur,sau o turbina.
Twin inseamna dublu sau gemeni, adica o turbina pe o parte alta pe cealalta parte, tot in engleza.
Ce materiale? pai aceleasi materiale ca tot turbina este, intretinere nu ai ce intretine la o turbina, doar sai schimbi uleiul la motor la timp aia e tot.
Care este mai ieftina? Cred ca turbinele mai mici, dar acestea se pun fctie de motor.
Mai sunt si turbine single dar 2 in unu cum zic ei, desi nu face turbina asta ce fac 2 turbine.De fapt cand vezi o turbina si scrie twin nu-s 2 turbine e decat una dar nu stiu ce chestii are la interior, adica din ce am vazut nu cred ca turbina twin, care de fapt este doar un nume face ce fac 2 turbine.

| roanunt a răspuns:

Definitie – Bi-turbo este o tehnologie pentru motoare diesel echipata pentru prima data pe motorul diesel 1.9 CDTI al Opel Vectra OPC, un motor capabil sa dezvolte 212 CP si cuplu de 400 Nm la 1400 rotati/minut. Acest tip de motor bi-turbo se foloseste de doua turbocompresoare care comprima aerul in doua etape distincte, de aceea aceste motoare mai poarta si denumirea de turbocompresoare secventiale sau turbocompresoare inseriate.

Aerul comprimat trece prin doua compresoare, fiind deci comprimat de doua ori. Cu aceasta tehnologie motorul poate fi exploatat la maxim, crescand performanta dinamica dar scazand, in acelasi timp consumul de combustibil.

| roanunt a răspuns:

Si de ce nu ii explici tu ce inseamna? Vad ca toti stiti sa aduceti doar jigniri, dar la altceva mai sunteti buni?

| relian a răspuns (pentru roanunt):

laughing nu te supara frate, asta e, omu are dreptate nu stiti sa numarati, bine acu ca a spus ceva legat de cacao lasa nu-ti fa griji, nu a spus ceva grav.Deci bi inseamna 2, tri inseamna 3, iar twin inseamna 2 sau gemeni, sunt chestii in engleza.
In rest cve spui tu aia n-are a face. Cele twin se folosesc in general la motoarele in V deci cu mai mult de 4 cilindri, se pune pe fiecare chiulasa cate o turbina sau pe fiecare evacuare cate o turbina de aici si numele de twin adica turbine gemene sau bi, adica 2 turbine.
Mai sunt unia cum este BMW care au doar o singura turbina dar scrie pe masina twin, acolo nu sunt nicidecum 2 turbine e doar una dar probabil cu 2 compresoare, ceva gen 2 in unu,sau cum ai spus tu, ori nu stiu exact cum is construite, nici nu m-a interesat.
In sf cam asa stau lucrurile, este vorba despre numarul de turbine pana la urma, cate turbine sunt pe acea masina, sau motor.