| anonim1 a întrebat:

Salutare,trebuie sa fac schimbul de ulei, am bagat aral 5w30 care a fost 50 de litrul, am vazut ca 5w40 ii mai ieftin, 10w40 ii f ieftin (30 lei l).ii problema daca bag 5W40 sau 10W40? masina are 260 mii km,diesel, ford.in cartea masinii scrie ulei 5W30

5 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Păi la câți Km are... merge un 10W40, dar vezi și tu ce presiune ai la ulei, dacă este normală pe 5W30, atunci pune tot 5W30, că 10W40 este ceva mai gros și crește presiunea.

| anonim1 explică (pentru 0rlando):

Nu stiu sa verific nivelul la presiune, doar cand pornesc motorul cateva sec ramane aprins becul la ulei, nu stiu din ce cauza

| 0rlando a răspuns (pentru anonim1):

Este normal să rămână aprins becul, până se creează presiune, iar pentru verificat... dacă nu îți indică în bord, tu nu prea ai cum să verifici presiunea, dar la 260.000 Km, cred că poți să pui liniștit ulei 10W40, că oricum e foarte cald și se înmoaie uleiul, dar să fii cu ochii pe becul de la ulei din bord, dacă rămâne aprins mai mult de câteva secunde după pornire, ori este uleiul prea gros, ori ai pus prea mult - sau prea puțin laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Warr007 a răspuns:

Pai eu zic sa bagi 5w30... daca asa cere la diesel sunt mai complicate piesele cauta mai ieftin si u eu folosesc castral dar e scump 50 lei L vorbesc cu un mecanic priceput...