| Vaicedilema a întrebat:

Salutare tuturor! Am o întrebare. Dacă eu vreau să cumpăr legal 100/200l de combustibil (Benzină/Motorină) pe care am bon fiscal în canistre pentru combustibil pot întâmpina dificultăți la un control al poliției? Nu pentru a face profit doar pentru consum propriu. Din punct de vedere legal putem transporta 1/2 canistre în autoturismul personal? Ca exemplu am făcut pana prostului la tractor și transport 1/2 astfel de canistre să ajung acasa cu tractorul este ilegal că le am cu mine? Cum să procedez. Nu vreau răspunsuri care să ducă la ceva ilegal.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca ai bon fiscal poti sa agati si o cisterna dupa masina. Nu-ti are nimeni treaba.

| Vaicedilema explică (pentru Salontanul):

Știu că sunt niște reguli pentru transportul materialelor periculoase.

| Salontanul a răspuns (pentru Vaicedilema):

Da, dar aia se refera la transportul de marfa si tu cumperi pentru nevoi personale. Mai mult, daca nu sunt in bidoane de plastic ci de metal, nici nu-i problema. De ce crezi ca la benzinarie te lasa sa iei in canistre metalice dar fac scandal pentru pet-uri?

| Vaicedilema explică (pentru Salontanul):

Bine răspuns dar apropo de asta. Acele canistre din plastic pentru combustibil sunt legale?

| Salontanul a răspuns (pentru Vaicedilema):

Nu! In canistre de plastic se poate produce autoaprinderea prin energie electrostatica.