| RAZVANSTRIKE a întrebat:

Salutare tuturor!
Fratilor hai sa va povestesc ceva. Azi am dat orasul la scoala de soferi
Am picat cu un politist - avea o fata de zici ca i-a murit si masa si tacsu.
Am pornit totul bine. La o trecere de pietoni erau cateva babe pe trecere dar vorbea intre ele nu aveau nici cel mai mic gand de a traversa.
Ii zic politistului: Uitati cum stau si babele astea aici eu am sa trec, la care el va rog frumos sa va vedeti de drum si sa nu imi spui tu mie cum sa constatez si ce sa constatez= imi facea el observatie ma aproprii de o intersectie dar el sa imi spuna pe unde sa o iau canci, l-am intrebat eu pe unde(de cand a inceput sa imi spuna ca nu ii zic eu si cutare si aia m-am pierdut ) am mai mers eu (aici recunosc am gresit si eu) un intersectie cel din fata mea mergea la stanga iar eu am vrut sa il depasesc si nu m-am uitat in spate si am oprit brusc...va rog sa imi spuneti chiar nu putea sa imi dea permisul?
si e interzis sa vorbesti cand dai examenul?

Răspuns Câştigător
| simf a răspuns:

In primul rand, regulamentul zice asa: "Producerea unui eveniment rutier ori interventia examinatorului pentru evitarea unui pericol iminent –„RESPINS"."
exista un sistem de puncte pentru abaterile la examen. el noteaza fiecare, aduna punctele si cand ai atins 20 iti spune ca ai picat examenul. uite aici si vezi cum ti s-au punctat greselile: http://www.incepator.ro/forum/forum_posts.asp?TID=1757

9 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Pai imi pare rau sa iti spun dar legal tinand cont de ce ai facut nu are cum fiindca acumulai vreo 28 de pucnte de penalizare si examenul trebuia sa fie picat te-a mai iertat el ca sa mai mergi un pic!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu ai depasit 20 puncte de penalizare o sa fii admis si la proba practica si o sa primesti permisul (O. MAI nr.268/2010). De regula nu trebuie sa vorbesti ci sa fii atent la drum. Nici politistul nu trebuie sa te deranjeze, trebuie sa-ti explice de la inceput traseul, inainte de a porni. Numai bine!

| razzvan27 a răspuns:

Daca tineai mortis sa il depasesti puteai sa il depasesti pe dreapta daca era loc si nu mai aveai nici o problema happy asa daca nu ai acordat prioritate + ce ai mai facut nu avea cum sa iti dea permisul.mai ales daca era si unul al dracu happy

| Bl3ndDjBl3nd a răspuns:

Pericol public laughing

| razwan3l a răspuns:

Ai voie sa vb cu el dar numai strict despre examen ai gresit cand i-ai zis de babe(nu ai voie sa judeci persoanele) in intersectie daca nu iti spune nimica de regula o iei pe drumu prioritar
ai vrut sa depasesti pe partea dreapta? pentru neasigurare te taxeaza rau de tot ca mna... sfatu meu e sa investi sa iei din nou sala si la traseu las-o moale nu comenta nu judeca si fi mai rabdator(lasa depasirile si chestii de genu) dupa ce iti spune felicitari esti admis nu mai respecta nimica din ce am scris tongue laughing

| MissLaura a răspuns:

laughing...nu stiuthinking dar mi se cam pare amuzant,desi cred ca pentru tine nu prea e:-s... oricum, poate il iei, poti sa stii!?winking

| adilazar98 a răspuns:

Nu e interzis sa vorbesti doar ca ar trebui sa vorbesti despre ceva legat de examen.Nu se putea sa iti dea permisul daca ai facut ce ai scris

| andrei1333 a răspuns:

Pffff...nu iti face probleme probabil tipul ala vroia banii pentru examen,si de acea nu tea trecut, nu ai ce sa faci, aici e Romania

| RAZVANSTRIKE explică:

Pe naiba ca mi-a pus 26 =5 pentru ca nu m-am asigurat din spate si 21 ca a pus el frana. data viitoare cine stie.chit ca aimei sunt bugetari.fac pe naiba in patru.fac rost de bani si gata...Atentie