| vegeta a întrebat:

Salutare vreau sa intreb si eu ceva si anume as dori sa imi bag dosaru pentru recuperarea taxei auto am platit in acest an mai exact in luna martie 28 de mil pentru a inscrie masina si am vb cu cineva care mi-a spus cum si ce trebuie sa fac ca sa recuperez taxa dar eu vreau sa intreb altceva in cazul in care eu o sa vand canva masina mai departe noul proprietar care va cumpara masina va mai trebui sa plateasca si el taxa sau cum va proceda? Aici nu inteleg cum vine treaba?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca tu o poti recupera atunci si cumparatorul de la tine o va plati si apoi o va putea recupera, daca nu se va schimba legislatia pana atunci.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu zic sa te interesezi mai bine, taxa platita dupa 2013 nu se mai poate recupera.

Dar daca reusesti, urmatorul proprietar va trebui sa o plateasca

| TrăieşteClipa a răspuns:

Persoanele care au achitat după 15 Martie 2013 Timbrul de mediu pentru autovehicule conform OUG nr. 9/2013 NU pot recupera taxa auto achitată către ANAF deoarece această taxă este legală și se achită și în prezent.